Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWRÓT PISARZY

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2019
  • Barwny, 4 odcinki x ok. 30 min

    Odc. 1. Sergiusz Piasecki
    Odc. 2. Kazimierz Wierzyński
    Odc. 3. Andrzej Bobkowski
    Odc. 4. Józef Łobodowski

Serial podejmuje tematykę literatury źle obecnej w świadomości Polaków, szczególnie powojennej literatury emigracyjnej i jej najznakomitszych twórców.

Odcinek 1, "Sergiusz Piasecki"- Łukasz Orbitowski, podążając przemytniczym szlakiem Piaseckiego - biegnącym między Wilnem i Mińskiem - snuje opowieść o tej nietuzinkowej osobowości i udowadnia, że polska literatura zawdzięcza mu dużo więcej niż on jej. Nikt bowiem tak jak on precyzyjnie, naturalistycznie, ale też z pewną poetycką wrażliwością i z pełną humoru nie opisywał nizin społecznych - mętów, bandytów, kontrabandystów, agentów wywiadu, narkomanów, prostytutek i innych. Piasecki dopełnił w swoich książkach obraz dawnych rubieży Rzeczpospolitej.
Odcinek 2, "Kazimierz Wierzyński". Odwiedzając zawsze wierny Lwów Łukasz Orbitowski, opowieda o fenomenie odzyskanej niepodległości i jego wpływie na niezwykły rozkwit literatury, która miała miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Na przykładzie poety Kazimierza Wierzyńskiego i jego niezwykle pogmatwanych losów z emigracją do Nowego Jorku - prześledzi także typowy dla emigracyjnej formacji życiorys.
Odcinek 3, "Andrzej Bobkowski". Odcinek jest próbą portretu nietuzinkowej postaci Andrzeja Bobkowskiego z jego pasją życia i niebywałym talentem. O sobie samym Bobkowski mówił „Chuligan wolności", dając wyraz swojej bezkompromisowej potrzebie. To właśnie ten aspekt jego emigracji podkreśla Łukasz Orbitowski, odwołując się do nietypowego doświadczenia w życiu pisarza, jakim była ucieczka rowerem z zajmowanego przez Hitlera Paryża. Jak się później okazało ucieczka nie ostatnia. Gdy kilka lat później bowiem - ostry w swoich poglądach i niestosujący taryfy ulgowej wobec nikogo, uważny obserwator życia elit intelektualnych Francji, stwierdził, że romans Sorbony z komunizmem przekroczył granice przyzwoitości, spakował się i uciekł z żoną do Gwatemali, gdzie pozostał już do końca życia.
Odcinek 4, "Józef Łobodowski" - Orbitowski odwiedza królewskie miasto Madryt, przedstawiając sylwetkę "Lobo" - niepokornego poety, związanego z tym miastem . Będzie to opowieść o człowieku, który wrósł w tkankę Madrytu - całym sobą - poznał sekrety tego miasta, jego ciemne i jasne strony, związał się z nim do tego stopnia, że nawet po śmierci ciężko mu było ów Madryt opuścić (Przyjaciele poety pojawili się tutaj, by zabrać do Polski urnę z jego prochami. Urnę odebrali i od razu udali się z nią w miasto. Po całonocnym, suto zakrapianym pożegnaniu, ku swojemu zaskoczeniu spostrzegli, że zgubili doczesne szczątki przyjaciela). Łobodowskiego Orbitowski przedstawia jako człowieka temperamentnego, upartego czasami wręcz szalonego, ze skłonnościami do zachowań ekstrawaganckich - zobaczymy osobę znaną z kłótliwości i braku pokory, ale też serdecznią i skłonną do poświęceń.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 05:12:22
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.