DWA KSIĘŻYCE
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1993
- Premiera:1993. 12. 09
- Barwny, 133 min
Lokacje: Kazimierz nad Wisłą.
Adaptacja opowiadania znanej pisarki Marii Kuncewiczowej, autorki "Tristan 1946", "Cudzoziemki", "Natury". Andrzej Barański "mistrz opisu małomiasteczkowej kultury i obyczajów"- jak napisano w jednej z recenzji realizując "Dwa księżyce" udowodnił, że pozostaje wierny głównemu tematowi swojej twórczości. Ten trwający ponad dwie godziny film jest zbudowany z 17 epizodów, w których wystąpiło w sumie 107 aktorów, a aż 40 zagrało główne role. W obsadzie same aktorskie gwiazdy, gdyż każda nawet najmniejsza rola dawała tu możliwość stworzenia niezapomnianej kreacji. I właśnie scenariusz, a nie względy finansowe przyciągnęły tylu znakomitych aktorów. Reżyser z wielkim uczuciem odtworzył atmosferę przedwojennego Kazimierza. "Chciałbym ocalić od zapomnienia stworzone przez Kuncewiczową obrazy. W zbiorze jej nowel znalazłem to co ogromnie cenię. Zmysł obserwacyjny, wyczulony na językowe niuanse słuch, wyjątkową znajomość opisywanego środowiska i doskonale nakreślone portrety psychologiczne" - mówił Barański. Krytycy zgodnie podkreślali malarskość i poetyckość zrealizowanego przez niego filmu. "Dwa księżyce" pełne są nostalgii, w poetycki sposób ukazują, że "inny" księżyc świeci bogatym a "inny" biednym.
Rok 1930. Polskie miasteczko nad Wisłą, pełne małych i dużych nieszczęść, ukrytych ludzkich pragnień, zyskuje szczególne znaczenie - staje się obrazem "całego świata". Oto "miejscowi" i "letnicy", ludzie z różnych grup społecznych: zubożała inteligencja, artyści, mieszczanie o różnym stopniu zamożności, biedota szanująca każdy grosz i każdą pracę, i nędza ostateczna - ale bez utraty godności. Każdy z nich nosi w sobie obraz Boga i każdy, niezależnie od tego, czy jest artystą czy kupcem, szuka sensu istnienia.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazu
- Wózkarz
- Oświetlenie
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Technik dźwięku
- Montaż
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Konsultacjakaskaderska
- Opracowanie graficzne
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Organizacja produkcji
- Współpraca produkcyjnanie występuje w napisach
- Kierownictwo planu
- Script (Sekretariat planu)
- Sekretariat grupy zdjęciowej
- Administracja
- Dyżurny planuPiotr Raczkowski
- Producent wykonawczynie występuje w napisach
- Produkcja wykonawcza
- Produkcja
- Obsada aktorskaLudwisiowaMichałkupiec Mistigbagażowy Moszek RuchlingerpiekarzowaMalwinamalarz JeremiKrystyna, żona JerzegoBohdan, brat MalwinyWojtalik, stróż w ogrodzie Malwinypisarz Jerzypolicjant Kubikśpiewaczka Marta "Sylwia"praczka Franciszkowamalarz Paweł, siostrzeniec WalentynySzulimkrawcowa Walentyna Krajewskapoetka Klara, siostra MartyIzaFloraKarl Tesslermalarz Szymon Goldman; rola dubbingowana przez Andrzeja Mastalerzamalarka Menaministrowamecenasburmistrz Stanisław NiedzielskiStaszek WojtalikŻyd ZośkaKarolina, służąca ministrowejżebraczka Agatagospodyni sprzedająca "gałganiarza"komendant policjiaktorka MadziaLudwiśZośkaWojtalikowaurzędnik z magistratuFranciszekpani RośnickaKowaliczkaburmistrzowazakrystian Antoniaptekarzmecenasowa Stefaniakomornikojciec Michałaprzyjaciel FlorySara RuchlingerKubikowaRachelaszwaczka w firmie WalentynyKasia, służąca Florysąsiadka FranciszkaMichał Daniszstarszy syn Franciszkacórka MistigaksiądzRośnickiurzędniczka na poczcieŻyd w bożnicyszwaczka w firmie WalentynyPiotruś, syn Klarykobieta wiejskaŻyd w bożnicydziewczyna przy studniŻydówka w bożnicybagażowyaptekarzowaDorota WasilewskaJanek, syn Franciszkagospodarz rozmawiający z ojcem MichałaGienia, szwaczka w firmie Walentyny; w napisach nazwisko: Wasilewskasyn Ludwisia
- Obsada dubbinguPan Bóg; nie występuje w napisachmalarz Szymon Goldman; rola Karla Tesslera; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
DWA KSIĘŻYCE | |
Powieść | |
Autor | Maria Kuncewiczowa |
Nagrodyschowaj
- 1993Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za kostiumy
- 1993Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego
- 1994Złota Taśma (Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP)-w kategorii: film polski
za rok 1993