Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JERZY PIETRKIEWICZ

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 25 min

Jerzy Pietrkiewicz, ps. Peterkiewicz, urodził się 29 września 1916 r. w Fabiankach, a zmarł 26 października 2007r. w Londynie). Polski prozaik, poeta, tłumacz i historyk literatury był bardzo samodzielny w wyborach artystycznych, a w swoich wierszach starał się ukazać piękno i wielkość prowincji. Pierwszy jego poemat, drukowany w sześciu numerach pisma "Prosto z mostu", z którym się związał w Warszawie, zatytułowany był właśnie "Prowincja". Najbliższe relacje miał z grupą autorów drukujących swoje teksty w "Okolicy Poetów" Stanisława Czernika, czyli autentystami. Udało mu się w pierwszych miesiącach wojny opuścić okupowany kraj. Przez Rumunię i Francję przedostał się do Anglii. Zgłosił się tam do wojska, jednak nie został przyjęty ze względu na stan zdrowia. Nie dał się zepchnąć na margines życia w zupełnie obcym dla siebie środowisku i podjął studia na najstarszym szkockim Uniwersytecie St. Andrews, nie znając prawie języka. Dyplom zdobył w londyńskim King's College. Pierwszy okres jego twórczości to wiersze i poematy, głównie o tematyce religijnej i egzystencjalnej (wybór "Kula magiczna" 1980). Od 1953 roku pisze powieści w języku angielskim, jest autorem m. in. "Isolation" (1959) i "My Left Side" (1963). W latach 1950 - 1979 był profesorem literatury polskiej na Uniwersytecie Londyńskim. Najważniejszym jego dziełem naukowym jest praca "Literatura polska w perspektywie europejskiej" z 1986 r. Ma ogromne zasługi w propagowaniu literatury polskiej, także staropolskiej wśród czytelników zachodnich. Był tłumaczem poezji polskiej na język angielski (m. in. wybór poezji Karola Wojtyły) i angielskiej na polski ("Antologia liryki angielskiej" 1300 - 1950). Stał się jedynym uznanym przez Watykan tłumaczem poezji polskiego Papieża na język angielski. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.09.18 11:42:21
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.