Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WESELE. WYSPIAŃSKI - MALCZEWSKI - KONIECZNY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2018
  • Premiera:
    2018. 06. 19
  • Barwny, 54 min

    Bezpośrednia transmisja w TVP Kultura przedstawienia Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, które miało premierę w 2017 roku.

Na 40-lecie działalności Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice jego twórca Włodzimierz Staniewski przygotował niezwykłe widowisko, tym razem inspirowane „Weselem” Wyspiańskiego ze specjalnie skomponowaną muzyką Zygmunta Koniecznego.

Reżyser tak opowiada o idei spektaklu: „Wokół poszczególnych monologów budowaliśmy obrazy i działania sceniczne. W duchu Wyspiańskiego choć niekoniecznie (raczej nie!) odwzorowujące jego widzenia. Naszą gorączkową i cwałującą fantazję wprzęgliśmy też w wyobraźnię Malczewskiego i Koniecznego. (…)
- Dodałem młodzieżowy Prolog (to teatralna trupa, która się wprosiła, Bóg mi gości pozazdrości!) i Poprawiny.
- Aktorzy wzięli po parę ról na siebie, a aktorki nawet partie męskie (O, tempora!).
- Kolejność niektórych scen poprzestawiałem, co jest zgodne z regułami magicznego realizmu. Zresztą, siądźcie sami nad dramatem i zabawcie się w przestawianie, a zobaczycie, iż konstrukt trzyma się mocno. Ze spraw w Weselu naczelnych, tak zwanych istotnych dla narodu zostają trzy:
- polska (na motywach: „...rok w rok, w każdym pokoleniu / raz w raz dusza się odsłania / raz w raz wielkość się wyłania / i raz w raz grąży się w cieniu... My jesteśmy jak przeklęci/że nas mara, dziwo nęci”), - ukraińska (na motywach: „Jeszcze w uszach mam te dzwony...jęk posępny, jęk męczony”),
- żydowska (na motywach: „...my jesteśmy tacy przyjaciele, co się nie lubią”). Warto by dużo dziś zapłacić, warto by nawet niejedną ofiarę złożyć, żeby te trzy światy znów się zeszły i zbratały. Ale nie zejdą się, niestety, i nie zbratają. (…)

Na koniec; niechby Gardzienice były – przez następne parę lat – orędownikiem i popularyzatorem „Wesela” na świecie. Żałość bierze, gdy sprawdza się, jak mało tego tekstu i widowiska w kulturze światowej. Wyobrażam to sobie tak: wszędzie tam, gdzie z naszym „Wesele” pojedziemy; do Afryki, Azji, Europy (drugiej prędkości), Ameryki - będziemy je żenić i układać z obrzędami godowo-weselnymi danego kraju. A gody i wesele to jeden z nielicznych rytuałów, które ciągle w tradycjach są żywe i operują niezrównanymi środkami teatralnego wyrazu. A w każdej z tych tradycji żywe są też teatralne seanse przywoływania duchów i widm przeszłości. Żywy jest realizm magiczny.”[TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Inspiracja
WESELE
Dramat
AutorStanisław Wyspiański

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

  • 1955
    Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Maryna Broniewska
  • 1963
    Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Adam Hanuszkiewicz
  • 1971
    Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Lidia Zamkow
  • 1972
    Film fabularny / Andrzej Wajda
  • 1981
    Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Jan Kulczyński
  • 1987
    Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Adam Hanuszkiewicz
  • 1997
    Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Jerzy Grzegorzewski
  • 2007
    Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Piotr Cieplak
  • 2018
    Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Wawrzyniec Kostrzewski
2024.06.06 01:57:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.