Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KASANCI Z JATY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 27 min

W filmie "Kasanci z Jaty" ostatni partyzanci Armii Krajowej z obozu leśnego w Jacie wspominają tajne harcerstwo i początki konspiracji w Łukowie i Stoczku Łukowskim. Wspominają akcje dywersyjne KEDYWU i przybycie na teren Obwodu Łuków Armii Krajowej utalentowanego dowódcy Wacława Rejmaka ps. Ostoja.
W rezerwacie leśnym Jata powstał w końcu kwietnia 1944 r. obóz szkoleniowy, który do końca wojny skupił ponad 300 partyzantów. Miejscowa ludność nadała im przydomek kasanci, łącząc w jedno znaczenie słów "kasować" oraz "dywersanci" i "partyzanci".
W kompleksie leśnym Jata sąsiadowały ze sobą trzy obozy NSZ, AK oraz najpóźniej założony obóz partyzantki sowieckiej, który wkrótce okazał się zakamuflowaną NKWD.
Akcja Burza na terenie Obwodu Łuków zostaje przerwana aresztowaniami. Dowódca Wacław Rejmak ps. Ostoja decyduje się na rozwiązanie i rozproszenie głównej części oddziału. Żołnierze z Jaty do dziś zbierają się na miejscu dawnego obozowiska i oddają hołd poległym w walce kolegom. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2015
    Zamość (Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z Historią")-Nagroda "Zamość – Perła Renesansu" dla najlepszego reportażu filmowego o tematyce historycznej
2024.06.06 04:29:26
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.