CÓRKA ALBO SYN
- Film fabularny - telewizyjny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1979
- Premiera:1979. 10. 12
- Barwny, 71 min
Lokacje: Łódź.
"Jeden z najlepszych polskich filmów 1979 roku" - tak pisano po premierze drugiego po "Ciuciubabce" kinowego dokonania Radosława Piwowarskiego. Krytycy chwalili zwłaszcza dojrzałość reżysera i przenikliwe, poruszające studium psychologiczne mężczyzny - dziecka. Na tym wszakże pozytywne opinie się nie kończyły: "Zasługą Radosława Piwowarskiego jest to, że swój moralizatorski w końcu zamysł tak przekonująco uwierzytelnia, obudowując sytuacje i bohaterów mnóstwem realistycznych szczegółów. Jego zasługą jest także i to, że ten moralizatorski zamysł pozbawiony jest natrętności. Reżyser nie zamierza nikogo pouczać, nie piętnuje postaw, on tylko podsuwa temat do zadumy nad powszechnym zjawiskiem niedorastania do dorosłości, niedojrzałości emocjonalnej, braku odpowiedzialności za swoje czyny". Znakomite recenzje zebrał też Eugeniusz Priwiezencew w roli Piotra Płaksina - trzydziestoletniego "chłopca", będącego skrzyżowaniem "smutnego, skrzywdzonego dziecka Konopnickiej z bohaterem "Ferdydurke" Gombrowicza". Postać Płaksina kojarzy się także ze znanym filmem Johna Schlesingera "Billy kłamca", którego bohater - podobnie jak u Piwowarskiego - traktował rzeczywistość jak więzienie, a marzenia jak oazę wolności i szczęścia.
30-letni Piotr Płaksin, samotny, utrzymujący się z dorywczych prac, żyje marzeniami o wyprawie na Wyspy Wielkanocne budowanym przez siebie jachtem. Pewnego dnia Piotr dowiaduje się, że został ojcem. Stawia to go przed koniecznością dokonania wyboru: albo realizacja swych młodzieńczych marzeń, albo odnalezienie tak niespodziewanie objawionego dziecka. Nie znajdując siły na podjęcie decyzji, Piotr ucieka na prowincję do domu swych rodziców. Po wieloletniej u nich nieobecności witany jest w domu jako człowiek, który potrafi rozwikłać niszczące ten dom konflikty. Piotr nadaremnie miota się - nie potrafiąc uporządkować własnego życia, nie może też pomóc innym. Poniesione porażki utwierdzają go w przekonaniu, że nie można uciec przed odpowiedzialniością. W rezultacie Piotr odnajduje szpital, w którym urodziło się dziecko i przyznaje się do ojcostwa.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Efekty dźwiękowe
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Kierownictwo produkcji
- Organizacja produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaPiotr Płaksinmatka Piotraojciec PiotraIrena, siostra PiotraJędrek, wynajmujący mieszkanie od Piotra; w napisach nazwisko: Dregierdozorczyni Millerowasąsiad Władysław Woźniaksąsiadka Woźniakowapielęgniarkakierowniczka sklepuaptekarkaMaciek, przyjaciel PiotraBasia, żona JuliuszaJuliusz, przyjaciel Piotra; rola dubbingowana przez Bogusława Sochnackiegoszkutnikbabcia Marioli i BeatyMonika GrzybowskaBeata, siostra MarioliAnna OchockaHania, siostrzenica PiotraAnia, siostrzenica PiotraTarik Ali HassanJózio, siostrzeniec PiotraStasio, siostrzeniec Piotra
- Obsada dubbinguJuliusz, przyjaciel Piotra; rola Juliusza Janickiego; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1980Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran")
za scenariusz i reżyserię (za rok 1979) - 1980Olsztyn (Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej)-nagroda jury
za scenariusz filmu