Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CÓRKA ALBO SYN

  • Film fabularny - telewizyjny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1979
  • Premiera:
    1979. 10. 12
  • Barwny, 71 min

    Lokacje: Łódź.

"Jeden z najlepszych polskich filmów 1979 roku" - tak pisano po premierze drugiego po "Ciuciubabce" kinowego dokonania Radosława Piwowarskiego. Krytycy chwalili zwłaszcza dojrzałość reżysera i przenikliwe, poruszające studium psychologiczne mężczyzny - dziecka. Na tym wszakże pozytywne opinie się nie kończyły: "Zasługą Radosława Piwowarskiego jest to, że swój moralizatorski w końcu zamysł tak przekonująco uwierzytelnia, obudowując sytuacje i bohaterów mnóstwem realistycznych szczegółów. Jego zasługą jest także i to, że ten moralizatorski zamysł pozbawiony jest natrętności. Reżyser nie zamierza nikogo pouczać, nie piętnuje postaw, on tylko podsuwa temat do zadumy nad powszechnym zjawiskiem niedorastania do dorosłości, niedojrzałości emocjonalnej, braku odpowiedzialności za swoje czyny". Znakomite recenzje zebrał też Eugeniusz Priwiezencew w roli Piotra Płaksina - trzydziestoletniego "chłopca", będącego skrzyżowaniem "smutnego, skrzywdzonego dziecka Konopnickiej z bohaterem "Ferdydurke" Gombrowicza". Postać Płaksina kojarzy się także ze znanym filmem Johna Schlesingera "Billy kłamca", którego bohater - podobnie jak u Piwowarskiego - traktował rzeczywistość jak więzienie, a marzenia jak oazę wolności i szczęścia.
30-letni Piotr Płaksin, samotny, utrzymujący się z dorywczych prac, żyje marzeniami o wyprawie na Wyspy Wielkanocne budowanym przez siebie jachtem. Pewnego dnia Piotr dowiaduje się, że został ojcem. Stawia to go przed koniecznością dokonania wyboru: albo realizacja swych młodzieńczych marzeń, albo odnalezienie tak niespodziewanie objawionego dziecka. Nie znajdując siły na podjęcie decyzji, Piotr ucieka na prowincję do domu swych rodziców. Po wieloletniej u nich nieobecności witany jest w domu jako człowiek, który potrafi rozwikłać niszczące ten dom konflikty. Piotr nadaremnie miota się - nie potrafiąc uporządkować własnego życia, nie może też pomóc innym. Poniesione porażki utwierdzają go w przekonaniu, że nie można uciec przed odpowiedzialniością. W rezultacie Piotr odnajduje szpital, w którym urodziło się dziecko i przyznaje się do ojcostwa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1980
    Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran")
    za scenariusz i reżyserię (za rok 1979)
  • 1980
    Olsztyn (Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej)-nagroda jury
    za scenariusz filmu
2024.03.01 02:24:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.