Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOJA BUDOWLA

  • Podtytuł: URSYNOWSKA PASJA
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2015
  • Barwny + czarno-biały, 78 min

Ursynów ma już prawie 40 lat. Jest największym zespołem osiedlowym Warszawy. Pod względem liczby mieszkańców – ponad 147 tysięcy – byłby dwudziestym czwartym miastem w Polsce. To sztandarowa budowa socjalizmu, unikalne miasto w mieście i słynna betonowa pustynia. Pośród bloków z wielkiej płyty i zabudowy z lat 90 – tych, wyróżnia się jedna budowla – wielki kościół przy Alei KEN 101, najważniejszy projekt architekta Marka Budzyńskiego – jednocześnie „ojca” całego Ursynowa.
Marek Budzyński - jeden z najwybitniejszych polskich architektów i urbanistów, jest pomysłodawcą idei "koncentracji liniowej”, która zakłada planowanie przestrzeni publicznej z uwzględnieniem stosunków społecznych i relacji między człowiekiem, a przyrodą. Ursynów, według jego założeń miał być samodzielnym fragmentem miasta / w którym funkcjonuje idea rozdzielenia różnych aspektów życia codziennego – takich jak praca, odpoczynek, ruch pieszy, kołowy itp. / a nie typowym blokowiskiem. Ta idea znalazła odzwierciedlanie w zabudowie osiedla Ursynów Północny - a w samym jego centrum, powstała właśnie tytułowa wielka budowla.
Cztery lata oczekiwań na zgodę, wizyty u Edwarda Gierka.... w końcu sukces i rozpoczęcie budowy - w czasach, kiedy teoretycznie jedna z większych tego typu budowli w Warszawie – nie miała szans na powstanie. Wzniesiona w latach 1982 – 1987 rękami mieszkańców Ursynowa i Grabowa z datków zbieranych podczas mszy niedzielnych. Jej olbrzymie gabaryty uzasadniano tym, że będzie to jedyny kościół na Ursynowie.
Przysadzista, rozłożysta bryła kościoła wyraźnie nawiązuje do historycznych form polskiej i europejskiej architektury. Przepełniona symboliką, krytykowana, kontrowersyjna budowla postmodernistyczna, oskarżana o znienawidzony eklektyzm. Zwana budowlą paradoksów. Wybrana przez Krzysztofa Kieślowskiego do „Dekalogu”. Ozdobiona kontrowersyjną Drogą Krzyżową Franciszka Maśluszczaka.
Bohaterem filmu jest Tadeusz Wojdat - ksiądz, który doprowadził do powstania budowli. On sprawia, że film jest opowieścią o determinacji, uporze i umiejętności zjednywania sobie ludzi w bardzo trudnych warunkach społecznych. On docenił, jak wielki wpływ na miejską i życiową rzeczywistość, mają wielcy artyści i wizjonerzy - czyli w tym przypadku architekt i malarz. On także szerzej dostrzegł, jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość mają dzieła tych twórców i ich interpretacja rzeczywistości.
... a w klimat początku lat 80-tych wprowadzają unikalne, świetne i w dużej mierze pierwszy raz publikowane fotografie Tomasza Kiełczewskiego.

W filmie udział wzięli: Marek Budzyński, Hanna Dzielińska, Józef Gębski, Franciszek Maśluszczak, ks. Tadeusz Wojdat, Paweł Zdanowicz.

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.06.06 04:40:10
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.