Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

VYKORT FRAN ABSURDITETENS REPUBLIK

  • Tytuł polski: POCZTÓWKI Z REPUBLIKI ABSURDU
  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 45 min

Niezwykły dokument: rok 2014, a PRL trwa w najlepsze.
Warszawa, 20 lutego, 2014 roku. Na Ukrainie wrze, a w Polsce trwają obchody 70 - lecia PRL. W udekorowanej propagandowymi plakatami Warszawie odbywa się plenum KC PZPR. Plac Zbawiciela zdobi kwietna instalacja symbolizująca sierp i młot, nad centrum górują dwa majestatyczne Pałace Kultury. "Pocztówki z Republiki Absurdu" to film niezwykły, a przy tym przewrotny.
Wszechobecne kolejki, lekcje WF - u z maskami przeciwgazowymi na głowie. W "lokalach gastronomicznych" kawa po 170 tys. zł. W kafejkach internetowych - chiński odpowiednik Facebooka w rosyjskiej wersji językowej łączący w sieci obywateli krajów wschodniego bloku. Telefony komórkowe dostępne na kartki. Szare ulice udekorowane propagandowymi plakatami. W "Dzienniku Telewizyjnym" doniesienia z wydarzeń na Ukrainie, przerywane okolicznościowymi reklamówkami, w których Magdalena Różczka i Jan Wieczorkowski z entuzjazmem deklamują: "Mieszkamy w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. I jesteśmy szczęśliwi".
Do takiej stolicy Polski przyjeżdża Anna Sundgren, młoda szwedzka reżyser. Zamierza zrealizować film dokumentalny o życiu swoich rówieśników w kraju, w którym inicjatywa Okrągłego Stołu poniosła klęskę i od siedemdziesięciu lat, nieprzerwanie panuje komunizm. Anna spotyka się z Marią, Julią i Karolem, którzy nie bacząc na konsekwencje, opowiadają jej o swojej codzienności w Warszawie.
"Pocztówki z Republiki Absurdu" to uchwycony "ukrytą kamerą" obraz PRL - u, który właśnie obchodzi jubileusz 70 - lecia. Anna Sundgren ze zdumieniem przygląda się szarej rzeczywistości, nie pozostawiającej nadziei na lepsze jutro. Orwellowski w klimacie dokument przedstawia Warszawę, w której stały element krajobrazu stanowią kolejki po talony i kolejki z talonami po podstawowe produkty. To świat, w którym czas zatrzymał się w miejscu, a utopijna wizja socjalizmu zakorzeniła się w świadomości Polaków żyjących z dnia na dzień, bez złudzeń o lepszym jutrze. Jedynie młodzi jeszcze w coś wierzą i próbują łamać ustalony porządek.
Film powstał w koproduckji Telewizji Polskiej, Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz Programu 2 TVP. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.09.18 00:35:32
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency