Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BAGAŻ STRACHU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 76 min

"Bagaż strachu" dotyczy wydarzeń rozgrywających się w latach 70. ubiegłego wieku. Kilku ówczesnych studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - Piotr Jegliński, Janusz Krupski, Bogdan Borusewicz i Wit Wojtowicz - postanowili, że będą drukować książki zakazane przez PRL-owskie władze. Jeden z nich wyjeżdża do Paryża, tam kupuje powielacz, który następnie przez Londyn przemycają do Lublina. Dzięki temu w Lublinie od 1976 r. działa środowisko niezależnego ruchu wydawniczego w okresie PRL.
Film opowiada historię sprowadzenia powielacza do Polski i towarzyszący temu strach, kontrole na granicy, konspiracyjne metody kontaktowania się studentów między sobą.
W Lublinie w latach 70. powstało środowisko podziemnego ruchu wydawniczego, którego głównym inicjatorem był Janusz Krupski (zginął w 2010 r. katastrofie smoleńskiej). W latach 1977-1988 Krupski był w Lublinie redaktorem niezależnego pisma młodych katolików "Spotkania". Współpracowali z nim m.in. Wojciech Samoliński, Janusz Bazydło, Bogdan Borusewicz, Jan Krzysztof Wasilewski, Janusz Drob, Jan Andrzej Stepek i Piotr Jegliński.
W połowie 1976 r. działacze skupieni wokół "Spotkań" sprowadzili do Lublina powielacz i uruchomili podziemną drukarnię. W okresie PRL-u było to jedno z pierwszych tego typu działań dających początek podziemnemu, niezależnemu ruchowi wydawniczemu. Na tym powielaczu wydrukowane zostały m.in. pierwsze komunikaty KOR-u a także pierwszy numer kwartalnika literackiego "Zapis" w czerwcu 1977 roku, którego publikację uważa się za narodziny tzw. drugiego obiegu wydawniczego.Przemycony do Polski powielacz - nazywany potem Zuzią - można obecnie oglądać w Izbie Drukarstwa, prowadzonej przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN zajmujący się dokumentowaniem i przywracaniem pamięci o historii Lublina.
W filmie "Bagaż strachu" wykorzystano wiele materiałów archiwalnych z okresu PRL, ale też zastosowano elementy animacji komputerowej.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2015
    Częstochowa (do roku 2014 Rzeszów) (Festiwal Filmów Optymistycznych "Multimedia Happy End")-Nagroda dla najlepszego profesjonalnego filmu dokumentalnego
  • 2016
    Radom (Festiwalu Filmów "Czerwiec 76")-III Nagroda
2024.06.06 01:35:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.