Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNI PROM

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1989
  • Premiera:
    1989. 12. 01
  • Gatunek:
    Film psychologiczny, Film polityczny
  • Barwny (negatyw: Fuji-Color), 2367 m, 86 min

    Lokacje: m.in. Wrocław (Powszechny Dom Towarowy "Renoma").

Ze Świnoujścia wypływa prom do Hamburga. Na jego pokładzie znajduje się grupa Polaków, którzy po zdobyciu paszportów i wiz płyną do lepszego świata. Wielu przeżywa strach przed nieznanym, inni - mimo że już podjęli decyzję - ciągle rozpatrują od nowa dylemat "zostać czy wyjechać".
Marek Ziarno, nauczyciel języka polskiego, jest nietypowym pasażerem na promie. Nie emigruje, zdecydował, że jego miejsce jest w Polsce. Za granicę wysłały go z poufną misją regionalne władze ,,Solidarności". W bagażu przewozi adresy tajnych drukarni, punktów kontaktowych, listę osób, które w razie konieczności podejmą podziemną działalność. O jego misji wie służba bezpieczeństwa, której nie udało się aresztować Marka w mieszkaniu. Osobista kontrola celna także nie daje przewidywanych wyników. Tajne dokumenty wnosi na prom była żona Marka, spotkana przypadkowo.
12 grudnia prom z kompletem pasażerów wychodzi w morze. Bohaterowie odkrywają motywy opuszczenia przez siebie kraju. Rysiek i Ewa - młode małżeństwo oczekujące dziecka - szukają szansy na lepsze życie. Sprzedali wszystko i nie mają do czego wracać. Andrzej wyjeżdża za namową żony, chcącej uratować ich małżeństwo i zasłaniającej się argumentem lepszej przyszłości dla ich dziecka. Dawny działacz partyjny ma nadzieję, dzięki pieniądzom wywiezionym z Polski, rozpocząć nowe życie po rozstaniu z żoną, także znajdującą się na promie.
O wybuchu stanu wojennego dowiaduje się wyłącznie kapitan promu. Zgodnie z poleceniem z lądu zakazuje swoim oficerom informowania o tym pasażerów i wydaje rozkaz powrotu do macierzystego portu. By uniknąć odpowiedzialności, symuluje zawał serca. Funkcjonariusz służby bezpieczeństwa, przy pomocy członka promowej "Solidarności", pozornie opiekującego się Markiem, a w rzeczywistości konfidenta, otwarcie zaczyna szukać Marka i jego przesyłki. Pomocy udzielają Markowi była uczennica, oficer rozrywkowy należący do "Solidarności" oraz eks-żona. Przesyłka nadal jest bezpieczna. Pasażerowie, mimo podjętych przez załogę środków ostrożności, zaczynają przekazywać sobie plotkę, że coś niedobrego wydarzyło się w kraju. Widoczna jest także zmiana kursu promu. Podpływają dwa RFN-owskie kutry i przez megafony przekazują wiadomości o wydarzeniach w Polsce - działacze "Solidarności" aresztowani, czołgi na ulicach. Jednocześnie obiecują zabrać na swoje pokłady wszystkich pasażerów, którym później władze RFN zapewnią azyl i wszechstronną pomoc. Niełatwo zdecydować się na krok z wysokiej burty promu do grudniowego morza. Pierwszy oficer rozdaje wszystkim kamizelki ratunkowe. Większość pasażerów decyduje się skoczyć. Zostaje niewiele osób - młode małżeństwo, Marek, spokojny o los dokumentów zabranych na pokład niemieckiego kutra przez byłą żonę, załoga, kilka innych osób. Kapitan znów przejmuje dowództwo i wydaje rozkaz uporządkowania promu.
Marek pokazuje się na lekcji w swojej szkole, aby udowodnić uczniom, że wrócił, tak jak im obiecywał. Żegnają go podniesione ręce z dłońmi złożonymi w charakterystyczny znak "V".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WYSPY SAMOTNE
Nowela filmowa
AutorSławomir Sosnowski

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2024.06.06 02:31:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.