OSTATNI PROM
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1989
- Premiera:1989. 12. 01
- Gatunek:Film psychologiczny, Film polityczny
- Barwny (negatyw: Fuji-Color), 2367 m, 86 min
Lokacje: m.in. Wrocław (Powszechny Dom Towarowy "Renoma").
Ze Świnoujścia wypływa prom do Hamburga. Na jego pokładzie znajduje się grupa Polaków, którzy po zdobyciu paszportów i wiz płyną do lepszego świata. Wielu przeżywa strach przed nieznanym, inni - mimo że już podjęli decyzję - ciągle rozpatrują od nowa dylemat "zostać czy wyjechać".
Marek Ziarno, nauczyciel języka polskiego, jest nietypowym pasażerem na promie. Nie emigruje, zdecydował, że jego miejsce jest w Polsce. Za granicę wysłały go z poufną misją regionalne władze ,,Solidarności". W bagażu przewozi adresy tajnych drukarni, punktów kontaktowych, listę osób, które w razie konieczności podejmą podziemną działalność. O jego misji wie służba bezpieczeństwa, której nie udało się aresztować Marka w mieszkaniu. Osobista kontrola celna także nie daje przewidywanych wyników. Tajne dokumenty wnosi na prom była żona Marka, spotkana przypadkowo.
12 grudnia prom z kompletem pasażerów wychodzi w morze. Bohaterowie odkrywają motywy opuszczenia przez siebie kraju. Rysiek i Ewa - młode małżeństwo oczekujące dziecka - szukają szansy na lepsze życie. Sprzedali wszystko i nie mają do czego wracać. Andrzej wyjeżdża za namową żony, chcącej uratować ich małżeństwo i zasłaniającej się argumentem lepszej przyszłości dla ich dziecka. Dawny działacz partyjny ma nadzieję, dzięki pieniądzom wywiezionym z Polski, rozpocząć nowe życie po rozstaniu z żoną, także znajdującą się na promie.
O wybuchu stanu wojennego dowiaduje się wyłącznie kapitan promu. Zgodnie z poleceniem z lądu zakazuje swoim oficerom informowania o tym pasażerów i wydaje rozkaz powrotu do macierzystego portu. By uniknąć odpowiedzialności, symuluje zawał serca. Funkcjonariusz służby bezpieczeństwa, przy pomocy członka promowej "Solidarności", pozornie opiekującego się Markiem, a w rzeczywistości konfidenta, otwarcie zaczyna szukać Marka i jego przesyłki. Pomocy udzielają Markowi była uczennica, oficer rozrywkowy należący do "Solidarności" oraz eks-żona. Przesyłka nadal jest bezpieczna. Pasażerowie, mimo podjętych przez załogę środków ostrożności, zaczynają przekazywać sobie plotkę, że coś niedobrego wydarzyło się w kraju. Widoczna jest także zmiana kursu promu. Podpływają dwa RFN-owskie kutry i przez megafony przekazują wiadomości o wydarzeniach w Polsce - działacze "Solidarności" aresztowani, czołgi na ulicach. Jednocześnie obiecują zabrać na swoje pokłady wszystkich pasażerów, którym później władze RFN zapewnią azyl i wszechstronną pomoc. Niełatwo zdecydować się na krok z wysokiej burty promu do grudniowego morza. Pierwszy oficer rozdaje wszystkim kamizelki ratunkowe. Większość pasażerów decyduje się skoczyć. Zostaje niewiele osób - młode małżeństwo, Marek, spokojny o los dokumentów zabranych na pokład niemieckiego kutra przez byłą żonę, załoga, kilka innych osób. Kapitan znów przejmuje dowództwo i wydaje rozkaz uporządkowania promu.
Marek pokazuje się na lekcji w swojej szkole, aby udowodnić uczniom, że wrócił, tak jak im obiecywał. Żegnają go podniesione ręce z dłońmi złożonymi w charakterystyczny znak "V".
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Asystent operatora dźwięku
- Efekty dźwiękowe
- Montaż
- Współpraca montażowaw napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- KonsultacjaWiesław ChudzikJózef NowocieńEugeniusz Lewicki
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Fotosy
- Opracowanie graficzne
- Kierownictwo produkcji
- Organizacja produkcji
- Współpraca produkcyjnaLeokadia Czerniakowska
- Kierownictwo planu
- Dyżurny planuJan Szymański
- Script (Sekretariat planu)
- Produkcja
- Obsada aktorskaMarek ZiarnoRenata, była żona MarkaKasia Trelkowska, była uczennica MarkaEwaRysiek, mąż EwyAndrzejStefan, pierwszy oficerMichał Walewski, intendent na promie, przewodniczący komisji "Solidarności"steward - SB-ekSB-ek Staliński "Stalowy"MareckaJola, żona Andrzejatowarzysz Zdzisław Mareckikapitan promu "Wilanów"lekarz na promiepijak, pasażer promukobieta z psemAsia"Dryblas", pasażer promuJurek, uczeń Marka, brat Ryśka"Santana", pasażer promuKatarzyna SikoraKarolina, córka Joli i AndrzejaPrzemysław KotekPawełekKarolina Roczekniemowlęwachtowy na promiepasażerka promuPiotr Dubickioficer na promieradiotelegrafistaSB-ek w porcieoficer na promieczłonek załogi promuSB-ek w porcieAnia, kochanka Andrzejażona "Santany"pasażer promupasażer promupasażerka promu; nie występuje w napisachekspedientka w Domu Towarowym; nie występuje w napisachczłonek załogi promu; nie występuje w napisachpasażerka promu; nie występuje w napisachmarynarz; nie występuje w napisachpasażer promu; nie występuje w napisachuczennica Marka; nie występuje w napisachekspedientka w Domu Towarowym; nie występuje w napisachpasażerka promu; nie występuje w napisachpasażerka promu; nie występuje w napisachpasażer promu; nie występuje w napisachuczennica Marka; nie występuje w napisachmarynarz próbujący powstrzymać uciekinierów; nie występuje w napisachuczennica Marka; nie występuje w napisachpasażer promu; nie występuje w napisachuczeń Marka; nie występuje w napisachpasażerka promu; nie występuje w napisachuczennica Marka; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
WYSPY SAMOTNE | |
Nowela filmowa | |
Autor | Sławomir Sosnowski |
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1989Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Prezydenta Gdyni
- 1990Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową-w dziedzinie filmu fabularnego