OSTATNI DZWONEK
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1989
- Premiera:1989. 10. 27
- Gatunek:Film psychologiczny
- Barwny, 107 min
Lokacje: Grodzisk Mazowiecki (Liceum Ogólnokształcące przy ul. Żwirki i Wigury), Gdańsk (Dworzec Główny), Gdynia (hotel "Gdynia" przy Skwerze Kościuszki).
Klasa IV a, postrach grona nauczycielskiego prowincjonalnej szkoły średniej, wzbogaca się o nowego ucznia, Krzysztofa Buka. Chłopak został wyrzucony z jednego z gdańskich liceów za roznoszenie ulotek. Początkowo Nowy jest przyjmowany z nieufnością, tym bardziej, że bez entuzjazmu odnosi się do tradycyjnych już klasowych wygłupów i złośliwości czynionych nauczycielom. Zaskarbia sobie przyjaźń klasy, kiedy niesłusznie oskarżony przez nich o donosicielstwo bierze na siebie - wobec dyrektora Wronackiego - winę za kolejny ich wyczyn.
Czwartej "a", dzięki poparciu ich młodej wychowawczyni "Meluzyny", udaje się wywalczyć zgodę na wycieczkę. Wspólny wypad za miasto jeszcze mocniej integruje uczniów. Podczas wycieczki powstaje pomysł zorganizowania w szkole teatru. "Meluzyna" ma pomóc w realizacji spektaklu opracowując oprawę muzyczną.
Władze szkoły, z jej szarą eminencją, wicedyrektorem Jakubowskim na czele, stawiają silny opór, nie udostępniając pomieszczeń szkolnych na próby. Młodzi wywalczają salę podstępem, rozpuszczając słuchy o zorganizowaniu teatru przy kościele. Po wizycie dyrektora Wronackiego na jednej z prób, ich sala zostaje zamknięta pod pretekstem remontu. Ponieważ zbliża się termin selekcji na Festiwal Młodego Teatru w Gdańsku, młodzi wpadają na pomysł nagrania fragmentów spektaklu na taśmę wideo, organizując w mieście uliczny happening. Wkrótce zostają zakwalifikowani na festiwal.
Przyjaciel "Nowego", "Świr", chłopak wrażliwy i do tej pory bardzo osamotniony, podsłuchuje w domu cyniczną rozmowę swojego ojca i Jakubowskiego na temat potrzeby wyszukiwania przywódców grupy i usuwania ich. Takim przywódcą, według Jakubowskiego, zasługującym na likwidację jest "Nowy".
Następnego dnia "Świr" zamyka się w radiowęźle szkolnym i nadaje stamtąd rozpaczliwe komunikaty. Prosto ze szkoły odwożą go do szpitala dla umysłowo chorych. Klasa przeżywa to boleśnie, tym bardziej że "Świr", świetnie śpiewający i grający na gitarze, był prawdziwą podporą ich teatru. W dniu występu na festiwalu chłopakowi udaje się uciec ze szpitala i wziąć udział w spektaklu.
IV a odnosi wielki sukces. Spektakl "Lekcja historii", oparty na tekstach oficjalnych komunikatów prasowych, otrzymuje Grand Prix. Tutaj, w Gdańsku, znajduje również spełnienie długo z obu stron ukrywane wzajemne uczucie "Nowego" i "Meluzyny".
Zdarza się jednak również przykry incydent. Tuż po występie do garderoby wdziera się ojciec "Świra", by go zabrać z powrotem do szpitala.
W czasie pisemnego egzaminu na maturze "Świr" zamyka się w dyżurce i odkręca gaz. Dzwonek obwieszczający koniec egzaminu powoduje eksplozję i śmierć "Świra".
Na ustnym z historii Jakubowski złośliwie "obcina" "Nowego" wbrew sprzeciwom pozostałych członków komisji egzaminacyjnej. "Meluzyna" na znak protestu zwalnia się ze szkoły.
Po wakacjach klasa spotyka się w lesie, gdzie kiedyś spędzili dzień na wycieczce. Dzielą się nowinami: na festiwal teatralny do Amsterdamu pojadą zamiast nich zdobywcy drugiej nagrody, dyrektorem szkoły po odejściu na emeryturę Wronackiego został Jakubowski.
Siedząca wokół ogniska młodzież zostaje napadnięta i pobita przez ,,naganiaczy" z odbywającego się w pobliżu polowania.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Kostiumy
- Kostiumy teatralne
- Współpraca kostiumograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorskaWiesław Janowski
- Atelier
- Muzyka
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Konsultacja muzycznaw napisach imię: Irena
- Choreografiaruch sceniczny
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Efekty dźwiękowe
- PostsynchronyDorota Bochenek
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisach
- Efekty pirotechniczne
- Kierownictwo produkcji
- Organizacja produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planunie występuje w napisach
- Produkcja
- Obsada aktorskaKrzysiek BukAgnieszka Kwiatkowska "Meluzyna"Jakubowski, nauczyciel historii, wicedyrektor szkołydyrektor WronackiŚwierzyński "Świr"MarkowskiRaczek, nauczyciel przysposobienia obronnegoojciec "Świra"profesor Bajkowskaprofesor Myszkowskamatka Jackowskiego"Bemol"Jacek KitaBulwacki "Bulwa"Kaczorowski "Kaczor"Karolina Kwietniak"Maskotka"bibliotekarkawoźna Lodzia"Niteczka"Magda Kurkowska "Kurczak"profesor WandyczSłowikowski "Słowik"nauczyciel fizykiprofesor FroncelZosia, żona dyrektoraprofesor MariańskaWolska "Kobyła""Koń"sekretarka Ala"Wiewióra"Jackowskiczłonkini jury Festiwalu Młodych Teatrów w Gdańskuczłonek jury Festiwalu Młodych Teatrów w Gdańskuczłonek jury Festiwalu Młodych Teatrów w Gdańskupan Darek, członek jury Festiwalu Młodych Teatrów w Gdańskuprofesor KałużaKowalczyk "Donos"EwauczennicauczeńAnna Domańskauczennica; w napisach imię: MariauczennicastrażakuczeńM. UrbanikuczeństrażakM. Zelek"rzeźnik" w teledysku; nie występuje w napisach
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1989Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Wielki Jantar za pełnometrażowy debiut fabularny
- 1989Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda "Walki Młodych"
- 1989Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za scenariusz
przyznana przez redakcję "Razem" - 1990Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego
w grupie filmów dla młodzieży; 11 Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (29.01-1.02) - 1990Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Publiczności
- 1990Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Specjalna Jury Młodzieżowego
- 2021Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Jantar 40-lecia