Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNI DZWONEK

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1989
  • Premiera:
    1989. 10. 27
  • Gatunek:
    Film psychologiczny
  • Barwny, 107 min

    Lokacje: Grodzisk Mazowiecki (Liceum Ogólnokształcące przy ul. Żwirki i Wigury), Gdańsk (Dworzec Główny), Gdynia (hotel "Gdynia" przy Skwerze Kościuszki).

Klasa IV a, postrach grona nauczycielskiego prowincjonalnej szkoły średniej, wzbogaca się o nowego ucznia, Krzysztofa Buka. Chłopak został wyrzucony z jednego z gdańskich liceów za roznoszenie ulotek. Początkowo Nowy jest przyjmowany z nieufnością, tym bardziej, że bez entuzjazmu odnosi się do tradycyjnych już klasowych wygłupów i złośliwości czynionych nauczycielom. Zaskarbia sobie przyjaźń klasy, kiedy niesłusznie oskarżony przez nich o donosicielstwo bierze na siebie - wobec dyrektora Wronackiego - winę za kolejny ich wyczyn.
Czwartej "a", dzięki poparciu ich młodej wychowawczyni "Meluzyny", udaje się wywalczyć zgodę na wycieczkę. Wspólny wypad za miasto jeszcze mocniej integruje uczniów. Podczas wycieczki powstaje pomysł zorganizowania w szkole teatru. "Meluzyna" ma pomóc w realizacji spektaklu opracowując oprawę muzyczną.
Władze szkoły, z jej szarą eminencją, wicedyrektorem Jakubowskim na czele, stawiają silny opór, nie udostępniając pomieszczeń szkolnych na próby. Młodzi wywalczają salę podstępem, rozpuszczając słuchy o zorganizowaniu teatru przy kościele. Po wizycie dyrektora Wronackiego na jednej z prób, ich sala zostaje zamknięta pod pretekstem remontu. Ponieważ zbliża się termin selekcji na Festiwal Młodego Teatru w Gdańsku, młodzi wpadają na pomysł nagrania fragmentów spektaklu na taśmę wideo, organizując w mieście uliczny happening. Wkrótce zostają zakwalifikowani na festiwal.
Przyjaciel "Nowego", "Świr", chłopak wrażliwy i do tej pory bardzo osamotniony, podsłuchuje w domu cyniczną rozmowę swojego ojca i Jakubowskiego na temat potrzeby wyszukiwania przywódców grupy i usuwania ich. Takim przywódcą, według Jakubowskiego, zasługującym na likwidację jest "Nowy".
Następnego dnia "Świr" zamyka się w radiowęźle szkolnym i nadaje stamtąd rozpaczliwe komunikaty. Prosto ze szkoły odwożą go do szpitala dla umysłowo chorych. Klasa przeżywa to boleśnie, tym bardziej że "Świr", świetnie śpiewający i grający na gitarze, był prawdziwą podporą ich teatru. W dniu występu na festiwalu chłopakowi udaje się uciec ze szpitala i wziąć udział w spektaklu.
IV a odnosi wielki sukces. Spektakl "Lekcja historii", oparty na tekstach oficjalnych komunikatów prasowych, otrzymuje Grand Prix. Tutaj, w Gdańsku, znajduje również spełnienie długo z obu stron ukrywane wzajemne uczucie "Nowego" i "Meluzyny".
Zdarza się jednak również przykry incydent. Tuż po występie do garderoby wdziera się ojciec "Świra", by go zabrać z powrotem do szpitala.
W czasie pisemnego egzaminu na maturze "Świr" zamyka się w dyżurce i odkręca gaz. Dzwonek obwieszczający koniec egzaminu powoduje eksplozję i śmierć "Świra".
Na ustnym z historii Jakubowski złośliwie "obcina" "Nowego" wbrew sprzeciwom pozostałych członków komisji egzaminacyjnej. "Meluzyna" na znak protestu zwalnia się ze szkoły.
Po wakacjach klasa spotyka się w lesie, gdzie kiedyś spędzili dzień na wycieczce. Dzielą się nowinami: na festiwal teatralny do Amsterdamu pojadą zamiast nich zdobywcy drugiej nagrody, dyrektorem szkoły po odejściu na emeryturę Wronackiego został Jakubowski.
Siedząca wokół ogniska młodzież zostaje napadnięta i pobita przez ,,naganiaczy" z odbywającego się w pobliżu polowania.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1989
    Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Wielki Jantar za pełnometrażowy debiut fabularny
  • 1989
    Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda "Walki Młodych"
  • 1989
    Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za scenariusz
    przyznana przez redakcję "Razem"
  • 1990
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego
    w grupie filmów dla młodzieży; 11 Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (29.01-1.02)
  • 1990
    Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Publiczności
  • 1990
    Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Specjalna Jury Młodzieżowego
  • 2021
    Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Jantar 40-lecia
2024.06.06 02:31:20
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.