Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SŁAWNA JAK SARAJEWO

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1987
  • Premiera:
    1988. 11. 07
  • Gatunek:
    Film wojenny
  • Barwny, 2817 m, 98 min

    Lokacje: Spała (wieża ciśnień, dom wczasowy "Rogacz" przy ul. Mościckiego 19), Dęba w gminie Poświętne (stacja kolejowa Dęba Opoczyńska), szczyt Równica w Beskidach, Gródki Wielkie w Beskidach.

Adaptacja powieści Leona Bielasa, zrealizowana w poetyce ludowej, "hultajskiej" baśni, raz ocierającej się o groteskę, a raz o tragizm. W "Sławnej jak Sarajewo" Janusz Kidawa nie oszczędza swych bohaterów. Kpi nie tylko z Niemców i volksdeutschów, lecz także z partyzantów i "niezaangażowanych", zmieniających poglądy w zależności od koniunktury. Każe im nierzadko konfrontować własne przeżycia z biegiem wydarzeń, wybierać między racjami serca i racjami rozsądku. Wówczas prześmiewczy ton filmu traci na sile. W jego miejsce pojawia się nuta nostalgii, a ironia ustępuje miejsca powadze. Ten trudny do spójnego połączenia kolaż stylów wzbudził zastrzeżenia części krytyki. Byli jednak i tacy, którzy uważali, że w utworze Kidawy "śmiech i łzy splatają się harmonijnie".
II wojna światowa. W małym śląskim miasteczku Konewka władzę sprawują burmistrz Hintz, gestapowiec Klempner, współpracujacy z Niemcami Ślązak Grychtolik i były burmistrz Szafraniec. Pewnego dnia oddział gestapowców pod dowództwem Klempnera zostaje zaatakowany przez partyzantów przebranych za mnichów. Klempner rozpoznaje byłego powstańca śląskiego Kozuba, skazanego na karę śmierci; w jego egzekucji Klempner osobiście brał udział. Po sprawnie przeprowadzonej akcji Kozub ze swymi ludźmi ukrywa się w lesie, obserwując z oddali wydarzenia toczące się w okolicy. Klempner go poszukuje. Niemcy propagują akcję podpisywania przez mieszkańców volkslisty. Burmistrz Hintz pragnie w ten sposób udowodnić, że Konewka jest miasteczkiem stuprocentowo niemieckim. Jego najbliżsi współpracownicy, Grychtolik i Szafraniec, mają przygotować listę osób, które podpisały tę deklarację. Żona Szafrańca na jego polecenie ma dotrzeć do partyzantów, bierze więc udział w akcjach przemytniczych wraz z innymi kobietami. Podczas jednej z nich spotyka Kozuba, dawnego kolegę z harcerstwa, który prosi o przyniesienie ulubionej fajki. Szafrańcowa zostaje zatrzymana przez Niemca tuż po opuszczeniu mieszkania Kozubów. Kobieta twierdzi, że fajka należy do jej męża, ale Szafraniec podczas przesłuchania przez Klempnera wszystkiemu zaprzecza. Synek Kozubów, Józik, zostaje pojmany przez Niemców, gdy ukrywał się w samochodzie, którym przyjechali uczestnicy napadu na komendę niemiecką. Klempner wymusza na wygłodniałym chłopcu zeznania dotyczące napastników, pyta o ich kryjówkę, wypytuje też o ojca. Stawia przed chłopcem talerz ciastek i gdy upewnia się, że więcej informacji od niego nie wydobędzie, pozwala mu zjeść kolejne, największe ciastko. Gospodyni sprzątająca u Hintza dowiaduje się z tajnego teleksu, że przez Konewkę będzie przejeżdżał specjalny pociąg, któremu należy zapewnić bezpieczeństwo. Partyzanci rozkręcają tory. Po wykolejeniu pociągu, okazuje się, że pełen jest świń, które rozbiegają się na wszystkie strony, radośnie wyłapywane przez miejscową ludność. Wszyscy bawią się podczas uczty na świeżym powietrzu. Przybywa Kozub, który dostrzega swą żonę w żałobie po stracie synka. Spotyka się ze swym wrogiem Grychtolikiem i ściera w zaciekłej bójce wśród tańczących ludzi. Przyjeżdżają Niemcy, strzelają do rozbawionych biesiadników. W obliczu masakry jedyny ocalały listonosz modli się, by wokół zapanowało życie. I życzenie jego zostaje spełnione...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SŁAWNA JAK SARAJEWO
Powieść
AutorLeon Bielas

Varia
pokaż

2024.06.06 02:30:26
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.