PRZEPRASZAM, CZY TU BIJĄ?
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1976
- Premiera:1976. 11. 22
- Gatunek:Film kryminalny
- Barwny, 2448 m, 82 min
Lokacje: Warszawa (Dom Towarowy "Sezam" przy ul. Marszałkowskiej, ul. Nowogrodzka, rondo de Gaulle'a, okolice stacji PKP Rembertów, Dworzec Centralny, Trasa Łazienkowska, Wisłostrada, Ogród Zoologiczny, zakład fryzjerski przy ul. Marszałkowskiej 55, hotel "Forum", skrzyżowanie ulic Chmielnej i Brackiej, dyskoteka "Maxim" przy ul. Złotej, ul. Żurawia, Wybrzeże Kościuszkowskie, Most Kolejowy Średnicowy), Wrocław (areszt w Komendzie Wojewódzkiej MO).
Marek Piwowski jeszcze w trakcie studiów w łódzkiej szkole filmowej dał się poznać jako znakomity dokumentalista. Za film "Kirk Douglas", poświęcony wizycie tego aktora w łódzkiej szkole, otrzymał Grand Prix na festiwalu etiud filmowych w Amsterdamie. W tym samym 1967 roku - ciągle jako student - zrealizował dokument pt. "Muchotłuk", nagrodzony na festiwalu etiud szkolnych w Moskwie. Już jako zawodowiec zrobił film "Pożar, pożar coś nareszcie dzieje się", w 1968 roku uhonorowany nagrodą specjalną na festiwalu w Tours, kolejny dokument "Psychodrama" zdobył Srebrnego Smoka na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie w 1972 roku. Po sześcioletniej przerwie od swego niezwykle udanego fabularnego debiutu w roku 1970 - głośny "Rejs" - Marek Piwowski zrealizował film, który zebrał nadzwyczaj pochlebne opinie krytyków i zapełnił kinowe sale. Sprawna realizacja, logiczna fabuła i wartka akcja "Przepraszam, czy tu biją" przyniosły mu Nagrodę Główną na Festiwalu Filmów Polskich w Gdańsku w 1976 roku. W filmie tym nie występują właściwie aktorzy zawodowi. Dwie z głównych ról Piwowski powierzył znanym mistrzom boksu, Jerzemu Kulejowi i Janowi Szczepańskiemu. Uwagę widza zwraca niezwykły pietyzm w odtwarzaniu realiów warszawskiego przestępczego światka i autentyzm oglądanych scen.
Główną postacią filmu jest Belus, bystry gangster, zawodowiec w swoim fachu - dobiera sobie niezawodnych kompanów, dla milicji pozostaje nieuchwytny. Właśnie planuje kolejny skok na kasę w Domu Towarowym "Sezam".. Przedtem omawia ze wspólnikami skok fikcyjny, by dowiedzieć się, który z nich może sypać. Każdemu z nich podaje inny adres pasera; pod jednym z nich zjawiają się wkrótce wywiadowcy. Bimber, który sypnął, zostaje pocięty brzytwą. Tymczasem inspektorzy MO, Milde i Górny, namawiają - a właściwie szantażują - drobnego kryminalistę, by pozyskał zaufanie Belusa i donosił im o jego planach. "Student" - bo taki kryptonim dostaje chłopak - wypełnia ich polecenia. Opowiada im wszystko o planowanym przez Belusa skoku na "Sezam". Na Belusa czeka zasadzka.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazu
- Oświetlenie
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowaTadeusz Turski
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Konsultacja
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskainspektor Jerzy Mildeinspektor Górny; rola dubbingowana przez Marka PiwowskiegoJerzy Kudelski "Belus", szef bandystudent z fałszywą maturąpułkownik MO KubiakOlo, dyrektor domu towarowego"Małolat"Jerzy Górecki"Bimber"inspektor MO"Niedźwiedź" w ZOOWiktoria LitwinJolaJan Musiał"Szajba"Kazimierz BąkAntoni CilulkoJerzy HerbstAdam Jasserkumpel Ola dmuchający materac u niego w domuZbigniew KummerMarek Matlakmężczyzna w "Maximie"strażnik napadnięty przez BelusaKazimierz MossakowskiCzesław Nowocieńpan Wiktor, model prezentujący garnitur w "Maximie"konferansjer pokazu mody męskiej w "Maximie"Tomasz TomasikZdzisław Uchwałmilicjant pracujący z Górnym i MildemEdward Witukiewiczpiosenkarz w "Maximie"; nie występuje w napisachjeden z mężczyzn okazanych na komisariacie napadniętemu strażnikowi; nie występuje w napisachmężczyzna u fryzjera; nie występuje w napisachmężczyzna okradany na dworcu; nie występuje w napisach
- Obsada dubbinguinspektor Górny; rola Jana Szczepańskiego; nie występuje w napisach
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1975Nagroda Koła Młodych SFP-za nowelę filmową
- 1976Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie"
- 1976Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za muzykę
- 1976Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Publiczności
- 1977Złota Kamera (przyznawana przez pismo "Film")
w kategorii: najlepszy film o tematyce współczesnej; przyznana za rok 1976; nazwa nagrody: Nagroda "Filmu"