Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚLUBY PANIEŃSKIE

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Premiera:
    2010. 10. 08
  • Barwny (negatyw: Kodak Vision Barwny), dźwięk: Dolby Digital, 96 min

    Okres zdjęciowy: 26 sierpnia - 30 września 2009.
    Lokacje: Nowa Sucha, gm. Grębków (Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego), Sowia Góra w gminie Liw, Kielce, Tokarnia (park etnograficzny).

Ekranowa wersja znanej sztuki Aleksandra Fredry (1793 - 1876) utrzymana w realiach XIX wieku, ale jednocześnie wzbogacona przez reżysera Filipa Bajona o współczesne elementy, takie jak rockowa muzyka, ciężarowy samochód czy telefon komórkowy, który praktycznie ma każdy z bohaterów. Jest też kilka scen, jakby wziętych z filmowego planu z nowoczesnym sprzętem w tle.
Film rozpoczyna się klasycznie, od przysięgi złożonej przez Anielę i Klarę: "Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną". Te słowa padły po raz pierwszy w teatrze lwowskim w 1832 r. i od tej pory komedia Fredry cieszyła się niesłabnącym powodzeniem na scenach trzech zaborów. "Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca" doczekały się nawet francuskiego plagiatu, co zasygnalizował autor w nocie do czwartego wydania komedii. Rok 1825. Galicja, zabór austriacki. Akcja toczy się w małym dworku. Główne postaci opowieści, której najważniejszym tematem jest oczywiście miłość, to: piękna Aniela - córka Dobrójskiej, przyrzeczona Gustawowi, bratankowi Radosta, i równie urodziwa Klara, siostrzenica Dobrójskiej, w której z kolei jest zakochany Albin. Gustaw nazywany Guciem to lekkoduch i nicpoń, umila sobie nudny pobyt na wsi i tradycyjne konkury wypadami na birbantki. Pod wpływem majętnego stryja Radosta staje do walki o serce Anieli, gdy dowiaduje się, że panna go nie chce. Podrażniona męska próżność i ambicja nie odbierają mu wszakże sprytu. Wytrawny uwodziciel przedstawia siebie jako ofiarę uczucia do innej Anieli, z którą chce go rozdzielić uparty stryj. Jeśliby Gustaw postąpił wbrew jego woli, majętny Radost gotów jest go wydziedziczyć i poślubić Klarę, która dotychczas odrzucała zaloty śmiertelnie w niej zakochanego Albina. Historia nieszczęśliwej miłości wzrusza Anielę, zaczytującą się sentymentalnymi romansami. Gucio nie ustępuje w zabiegach mających skłonić ku niemu panieńskie serduszko, wciąga do gry Albina. Antymęski spisek słabnie jednak, gdy zaczyna działać obustronny "magnetyzm serca". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŚLUBY PANIEŃSKIE CZYLI MAGNETYZM SERCA
AutorAleksander Fredro

Nagrody
schowaj

ŚLUBY PANIEŃSKIE w internecie

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 04:02:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.