Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POPIEŁUSZKO. WOLNOŚĆ JEST W NAS

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Premiera:
    2009. 02. 27
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • Barwny (negatyw: Kodak), 149 min

    Okres zdjęciowy: 19 sierpnia 2007 - kwiecień 2008.
    Lokacje: Suchowola, Bartoszyce, Warszawa (kościół Świętego Stanisława Kostki, kościół Res Sacra Miser, ul. Krakowskie Przedmieście, Plac Bankowy, ul. Żelazna, most Śląsko Dąbrowski, Plac Zwycięstwa, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prymasowski, Stare Miasto, Seminarium Duchowne, sąd w Alejach Solidarności, komisariat na ulicy Jezuickiej, Huta Warszawa, ul. Smocza), droga pod Radzyminem, Kraków (kościół Świętego Maksymiliana na osiedlu Tysiąclecia), Katowice (dworzec kolejowy), Bukowina Tatrzańska, schronisko Głodówka, Morskie Oko, Częstochowa (Jasna Góra), Bytom (kościół Podwyższenia Krzyża), Gdańsk (kościół Św. Brygidy), Bydgoszcz (kościół Świętych Polskich Braci Męczenników, most fordoński), zapora na Wiśle we Włocławku.

Dramat historyczny, biograficzny. Film przedstawia kapłana Solidarności, ks. Jerzego Popiełuszkę (1947 - 1984). To opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi. Film przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a następnie pokazuje proces rodzenia się legendy ks. Jerzego Popiełuszki w czasie ciężkiej próby stanu wojennego. Dzięki swej wyjątkowej duchowej sile połączonej z ciepłem i poczuciem humoru ks. Jerzy zyskał wielki autorytet oraz powszechną sympatię. Zabójstwo, a także ujawnienie jego okoliczności, wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Do dziś istnieją poważne wątpliwości dotyczące tej zbrodni. Lata pięćdziesiąte na Podlasiu. Podporządkowane Stalinowi władze rozbijają resztki partyzantki niepodległościowej, szaleje propaganda. W domu rodzinnym małego Popiełuszki oparciem jest wiara. Koniec lat sześćdziesiątych. Młody Popiełuszko jest zmuszony do pełnienia służby wojskowej w represyjnej jednostce dla studentów seminarium duchownego. Młodzieńcza buta powoduje, że nie chce zdjąć różańca. Spotykają go szykany i represje. Staje się duchowym przywódcą kleryków, którzy nie zamierzają podporządkować się politrukom, znacznie jednak nadwyręża zdrowie. W sierpniu 1980 w rok po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski robotnicy zaczynają strajki przeciwko reżimowi. Popiełuszko jako ksiądz na nowej placówce w Warszawie nie wzbudza entuzjazmu proboszcza, bo nie umie śpiewać. Kiedy strajkujący hutnicy proszą o odprawienie mszy świętej tylko przypadek sprawia, że to ks. Popiełuszko trafia do Huty Warszawa. Tu uczestniczy w powstaniu Solidarności, poznaje sprawy robotników, pomaga im, zaczyna czuć się potrzebny. 13 grudnia 1981 r. zostaje wprowadzony w Polsce stan wojenny. Warszawę opanowuje armia i milicja, strajki są brutalnie tłumione, a podopieczni ks. Jerzego internowani. Autorzy przedstawiają losy bohatera na tle kluczowych wydarzeń z historii Polski przełomu lat siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych. [TVP]

Zwiastuny (2)
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 2009
    Totus (nagroda Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" Episkopatu Polski)
  • 2010
    Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
    w kategorii: najlepsza scenografia
  • 2010
    Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-Grand Prix
    za "wierne ukazanie postaci męczennika naszych czasów ks. Jerzego Popiełuszki, jego odważnej i bezkompromisowej służby Bogu, Ojczyźnie i ludziom. Przypomnienie jego heroicznej postawy w obronie Prawdy, "Solidarności", ludzi krzywdzonych przez reżim komunistyczny. Za ukazanie aktualności przesłania: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj"

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 03:51:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.