ECHO
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1964
- Premiera:1964. 09. 25
- Gatunek:Film psychologiczny
- Czarno-biały, 2635 m, 87 min
Lokacje: Sopot (Grand Hotel, molo), Warszawa (hotel "Polonia", Aleje Jerozolimskie, muzeum na Pawiaku, gmach sądów na Lesznie), Łódź (róg ulic: Aleja Kościuszki i Zielonej), Piotrków Trybunalski (dworzec PKP, Rynek, ulice: Starowarszawska, Konarskiego).
"Echo" to jeden z mniej znanych filmów spółki autorskiej braci Różewiczów. Dobrze zagrany i zrealizowany w ich ulubionej realistycznej konwencji, wyczulonej na pozornie nieefektowny szczegół i kultywowanej w przekonaniu, że w banalnych losach zwykłych ludzi kryją się prawdy ważne i uniwersalne. "Echo" porusza problem odpowiedzialności człowieka za swoje czyny. Stawia znów aktualne w kontekście dyskusji o lustracji pytania: Czy trzeba ponosić karę za stare grzechy, popełnione pod wpływem strachu i słabości? Czy wieloletnie uczciwe życie wymazuje dawne winy? Czy należy mieć wyrozumiałość dla tych, co nie mają predyspozycji, by być herosami i męczennikami?
Głównym bohaterem filmu jest ceniony adwokat Henryk. Przez dwadzieścia powojennych lat zdobył mocną pozycję zawodową, założył szczęśliwą, udaną rodzinę. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość, że jego nazwisko znajduje się na niedawno odnalezionej liście konfidentów gestapo. Podczas rozprawy sądowej przyznaje się do kolaboracji. Dodaje jednak, że człowiek, którego wydał, został też przezeń ostrzeżony o grożącym niebezpieczeństwie. Niestety, Henryk nie może dowieść swej niewinności, gdyż zadenuncjowany nie żyje. Od adwokata odsuwają się wszyscy: żona, dziecko, znajomi. Szykany i samotność sprawiają, że zaczyna myśleć o samobójstwie.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Atelier
- Kostiumyw napisach określenie funkcji: Współpraca scenograficzna
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Muzyka
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaHenryk GłuchowskiLucyna Głuchowska, żona HenrykaGórkowa, wdowa po Józefieprzewodniczący zespołu adwokackiegoKasperski, współlokator Henryka w hotelu "Polonia" w Warszawienauczyciel gimnastyki Romkastary wędkarz na sopockim moloKamiński, kolega gimnazjalny Henryka spotkany w budynku sądów w WarszawieAlfred, przyjaciel Henrykaskatowany więzień na PawiakuZofia, żona Alfreda; w napisach inicjał imienia: W.dziewczyna w restauracji w Sopocieklient Henryka spotkany na ulicyRomek, syn Głuchowskichkelner w restauracji w Sopocie; nie występuje w napisachwięzień; nie występuje w napisachZbigniew Sowiński, więzień na Pawiaku; nie występuje w napisachskatowany więzień na Pawiaku; nie występuje w napisachKrysia Górkówna; nie występuje w napisachkolejarz w przedziale pociągu; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1964Karlovy Vary (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda za najlepszą rolę męską