KOBIETA W KAPELUSZU
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1984
- Premiera:1985. 09. 02
- Gatunek:Film obyczajowy
- Barwny, 2919 m, 101 min
Lokacje: Warszawa, Łeba.
Stanisław Różewicz, często podejmujący trudne kwestie moralne, mistrz kameralnego dramatu psychologicznego, w "Kobiecie w kapeluszu" pokazuje dylematy ludzi teatru, a szerzej - artystów. Wzniosłe wyobrażenia o powołaniu aktorskim konfrontuje z podławą codziennością tego zawodu, w której bardziej niż talent liczą się układy, a wrażliwość przegrywa w konkurencji z siłą.
Główna bohaterka filmu, Ewa, jest początkującą aktorką. Nie udaje jej się jednak wybić w tym zawodzie. Gra w teatrze w niemym epizodzie w "Balu manekinów". Pewnego dnia w jej teatrze zjawia się reżyser Lewicki. Ma zamiar wystawić "Króla Lira" i powierzyć Ewie rolę Kordelii, rolę tytułową zaś - Ziembińskiemu, którego Ewa podziwia za to, że nie stracił godności przez lata przepracowane w zawodzie.
Ewa z radością przygotowuje się do nowego zadania. Składa wizytę profesorce ze szkoły teatralnej, by porozmawiać z nią o postaci Kordelii i istocie aktorskiego powołania. Tymczasem przyjaciółka Magda załatwia jej rolę w filmie. Miałaby zagrać epizodyczną kobietę w kapeluszu. Kiedy próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o tej postaci, reżyser wyjaśnia jej, że jest bez znaczenia, naprawdę ważny jest bowiem kapelusz. Rezygnuje więc z tej propozycji.
Nie wiedzie się jej także w życiu osobistym. Zrywa z narzeczonym. Nie może porozumieć się z matką i ojczymem. Od siostry dowiaduje się, że to matka była przyczyną rodzinnego dramatu: ojciec, nie mogąc znieść, że go zdradza, rozpił się i zginął pod kołami samochodu.
Pasmo osobistych i zawodowych niepowodzeń dopełnia decyzja Lewickiego, by w roli Kordelii obsadzić inną aktorkę, co w Ewie wywołuje wstrząs. Ostatecznie reżyser w ogóle rezygnuje z wystawienia sztuki.
Po kolejnym przedstawieniu "Balu Manekinów" Ewa wychodzi z teatru ze starym aktorem Ziembińskim... Idąc nadmorskim brzegiem, w strojach z epoki, jako król Lir i jego najmłodsza córka Kordelia, mówią strofy szekspirowskiego dramatu... [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Konsultacjachoreograficzna
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planu
- Produkcja
- Obsada aktorskaEwaGrabowskaJadwiga, siostra EwyN.Rysioreżyser Lewickimatka EwyJan ZiembińskiMagdadozorcareżyserZielińskaMartafotografZofia Piotrowska, profesorka Ewymała JadwigaZdzisio, syn starej kobietystara kobietaNatalia Rochackamała Ewascenografojciec EwySzyszkowskaOrłowskiNowickaZbyszekdyrektor teatruaktor grający sędziego w "Balu manekinów"pracownik Desy; nie występuje w napisachFeliks, chłopak Ewy; nie występuje w napisachmężczyzna przyglądający się Ewie w autobusie; nie występuje w napisachDzidek, mąż matki Ewy; nie występuje w napisachmężczyzna na planie filmowym; nie występuje w napisachklient Desy; nie występuje w napisachczłonek ekipy filmowej; nie występuje w napisachaktor grający w "Balu manekinów"; nie występuje w napisachaktor grający w "Balu manekinów"; nie występuje w napisachspikerka zapowiadająca odwołanie emisji spektaklu telewizyjnego z Ewą; nie występuje w napisachaktor grający w "Balu manekinów"; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1985Moskwa (MFF)-Srebrny Medal
- 1985Moskwa (MFF)-wyróżnienie FIPRESCI
- 1985Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
I stopnia - 1985Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wielka Nagroda "Złote Lwy Gdańskie"
- 1987Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego
II stopnia w dziedzinie teatru za dotychczasowe osiągnięcia aktorskie, ze szczególnym uwzględnieniem kreacji w filmie ...