JAK ROZPĘTAŁEM DRUGĄ WOJNĘ ŚWIATOWĄ
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1969
- Premiera:1970. 04. 02
- Gatunek:Komedia, Film wojenny, Film przygodowy
- Czarno-biały (wersja oryginalna z 1969 roku), barwny (wersja barwiona z 2000 roku), 6413 m, (cz. I - 2352 m, cz. II - 2042 m, cz. III - 2059 m), 236 min (cz. I - 86 min, cz. II - 72 min, cz. III - 73 min )
Lokacje: m.in. Soczi, Suchumi, Jałta, Gurzuf, Baku, Łódź (willa Henryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego 24 - filmowa ambasada RP w Belgradzie), okolice Łodzi (żwirownia na Stokach - filmowa Sahara), Zgierz (tuczarnia świń we wsi Krogulec, dziś ul. Daleka - filmowy obóz jeniecki), Poświętne (kościół św. Józefa, młyn wodny na tzw. Młynczysku - kryjówka partyzantów, dzwonnica przy kościele Świętych Filipa Neri i Jana Chrzciciela), stacja PKP Pilchowice Nielestno (sekwencja kolejowa na początku filmu), most w Nowym Mieście nad Pilicą (most uratowany przez Dolasa na końcu filmu), stacje PKP Szklarska Poręba Średnia i Jelenia Góra Cieplice (sceny z bydłem), wiadukt kolejowy w Pilchowicach, Pustynia Błędowska, Dolina Chochołowska, stacja kolejowa Bielkowo w powiecie gdańskim (scena ucieczki Franka Dolasa i Józka Kryski), Dolina Jaworzynki w Tatrach, Mileszki - osiedle administracyjne Łodzi.
Premiera II części filmu: 6. 04. 1970
W 2000 roku Studio Filmowe "Oko" wraz z Telewizją "Polsat" postanowiło pokolorować film (także "Sami swoi"), Głównymi osobami odpowiedzialnymi za całe przedsięwzięcie byli: operator Jerzy Stawicki i kierownik produkcji Zbigniew Stanek. Technicznej realizacji przedsięwzięcia podjęła się firma "Dynacs Digital" z Hollywood.
Film jest adaptacją popularnej powieści Kazimierza Sławińskiego "Przygody kanoniera Dolasa". Wojenna farsa o pechowym szeregowcu Franku Dolasie, który chce koniecznie zabłysnąć bohaterskimi czynami, ale plącze się w coraz bardziej niesamowite tarapaty.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficznaw cz. 1 nie występuje w napisach
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Wykonanie muzykiMladost-Subotica (zespół)muzyka ludowa
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowaw cz. 1 nie występuje w napisach
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorskaJanusz Elke
- Ewolucje kaskaderskiedubler Mariana Kociniaka; m.in. skok z pociągu; nie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachWanda Sienkiewicznie występuje w napisach
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo zdjęć
- Produkcja
- Współpraca produkcyjnaWytwórnia Filmów Dziecięcych i Młodzieżowych im. M. Gorkiego (ZSRR)
- Obsada aktorskaFranek Dolas
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
PRZYGODY KANONIERA DOLASA | |
Powieść | |
Autor | Kazimierz Sławiński |
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1970Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda Publiczności
UCIECZKA (1)
- Część
31 sierpnia 1939 roku Dolas przybywa na granicę niemiecką w składzie plutonu mającego wzmocnić obronę stacji kolejowej. Zasypia, a jego karabin przypadkowo wypala. Franek jest przekonany, że rozpętał wojnę. Dostaje się do niewoli niemieckiej. W stalagu chce zorganizować ucieczkę, ale jego przesadny entuzjazm zraża obozowych konspiratorów. Franek nie rezygnuje jednak ze swego zamiaru. Zwłaszcza że jego pierwsza, nieudana próba wyrwania się z obozu, za którą Dolas dostaje trzy tygodnie karceru, zmienia stosunek kolegów do pechowego uciekiniera. Zostaje przeniesiony do innego obozu. W trakcie przewożenia ucieka wraz z Józkiem. Pociągiem z bydłem docierają do Tyrolu. Tam Franek, wypuszczając byka, powoduje całkowite zamieszanie. Gestapo wydaje na niego wyrok, ale Frankowi udaje się wyskoczyć z pociągu. W Jugosławii, szukając okazji do walki, spędza czas w portowej tawernie. Przez kapitana Dimo zostaje uratowany od służby na niemieckim statku. Znajduje się na statku Dima, kiedy kuter zostaje storpedowany przez włoską łódź podwodną...
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Wykonanie piosenek
- Obsada aktorskaElżbietabrat GulkegoJózek KryskaDimo Stojadinovic, kapitan jugosłowiańskiego statkupalacz na jugosłowiańskim statkupułkownik w ambasadzie polskiej w Belgradzieoficer jugosłowiańskipiosenkarka w tawernieHelmut, gestapowiec eskorujący Franka w pociąguoficer gestapo w AustriiWładzio Wachocki, członek "grupy ucieczkowej" Józka Kryskiniemiecki generałWoydyłło, członek "grupy ucieczkowej" Józka Kryskifeldfebel w stalagukarczmarz; nie występuje w napisachżołnierz w oflagu sprzedający kiełbasę; nie występuje w napisachzawiadowca Bolek; rola dubbingowana przez Zygmunta Zintela; nie występuje w napisachpolski kapitan na granicy polsko-niemieckiej; nie występuje w napisachoficer niemiecki na odprawie w wagonie; nie występuje w napisachoficer w stalagu; nie występuje w napisachgestapowiec Hans zapisujący na maszynie dane "Grzegorza Brzęczyszczykiewicza"; nie występuje w napisachkarczmarz w tawernie; nie występuje w napisachoficer na odprawie w wagonie; nie występuje w napisachnie występuje w napisachmarynarz w tawernie; nie występuje w napisachwięzień stalagu; nie występuje w napisachpolski oficer na granicy; nie występuje w napisachporucznik Regulski, dowódca oddziału przybyłego na granicę polsko-niemiecką; nie występuje w napisachlotnik w stalagu; nie występuje w napisachHerbert Gulke; nie występuje w napisachJędrzej Grzyb, chłop przewożący bydło; nie występuje w napisachJugosłowianin; nie występuje w napisachgestapowiec, adiutant generała; nie występuje w napisachżandarm; nie występuje w napisachmarynarz w stalagu; nie występuje w napisachstrażnik w stalagu; nie występuje w napisachurzędnik w ambasadzie polskiej w Belgradzie; nie występuje w napisachTurek werbujący w tawernie na niemiecki statek; nie występuje w napisach
- Obsada dubbinguzawiadowca Bolek, rola Jerzego Blocka; nie występuje w napisach
ZA BRONIĄ (2)
- Część
Franek Dolas trafia jako "przymusowy ochotnik" do Legii Cudzoziemskiej. Przez pomyłkę przypada mu funkcja kucharza. Ogrywa Arabów w grę trzy karty i zdobywa w ten sposób świeżą żywność. Legioniści po apelu generała de Gaulle'a przechodzą na stronę Wolnych Francuzów. Anglicy traktują Dolasa jako jeńca. Obozowisko Brytyjczyków atakują Włosi. Franek dostaje się do ich obozu, gdzie wywołuje wielkie zamieszanie.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaszefowa burdelu we włoskim obozietancerka w burdeluwłoski żołnierz poddający się FrankowiKiedros, sierżant Legii Cudzoziemskiejkapitan Ralf PeacoockLetoux, kapitan Legii Cudzoziemskiejżołnierz Legii CudzoziemskiejRichard Berthonkapral brytyjskikapitan włoskikapitan statku francuskiegoDimo Stojadinovic, kapitan jugosłowiańskiego statkusierżant Hopkinsżołnierz włoski; w części 3 nie występuje w napisachlekarz na francuskim statku; nie występuje w napisachLeonelli, żołnierz włoski; nie występuje w napisachradiotelegrafista; nie występuje w napisachadiutant kapitana Letouxa; nie występuje w napisachżołnierz brytyjski; nie występuje w napisachnie występuje w napisach; informacja za "Słownikiem Biograficznym Teatru Polskiego T. 2"
Variapokaż
WŚRÓD SWOICH (3)
- Część
Frankowi udaje się wyplątać z włoskiego sądu wojennego. Niemcy chwytają go jako dezertera i odsyłają na front wschodni. Franek wyskakuje z samolotu i ląduje na spadochronie w Polsce. Po wielu perypetiach zdobywa zaufanie partyzantów.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaTeresaMirellaJózek Kryskaojciec Dominik, przeor klasztoruMatula, zbieracz min; rola dubbingowana przez Janusza Kłosińskiegoojciec SebastianJóźwiakowapartyzant "Wilk"Jóźwiakgestapowiec "Uśmiechnięty Alfred"przewodniczący niemieckiego sądu wojskowegoW ŁapinHans Langner, ranny żołnierz niemieckitłumacz "Uśmiechniętego Alfreda"partyzant "Kosa"; w napisach inicjał imienia" T.strażnik dezerterówscharfuhrerpartyzant; nie występuje w napisachdowódca oddziału partyzanckiego; nie występuje w napisachbrat furtian; nie występuje w napisachżołnierz włoski; w części 3 nie występuje w napisach2 role: młody zakonnik, partyzant; nie występuje w napisachpartyzant "Wilga"; nie występuje w napisachpartyzant; nie występuje w napisach
- Obsada dubbinguMatula, zbieracz min; rola Konrada Morawskiego; nie występuje w napisach