Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAK ROZPĘTAŁEM DRUGĄ WOJNĘ ŚWIATOWĄ

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1969
  • Premiera:
    1970. 04. 02
  • Gatunek:
    Komedia, Film wojenny, Film przygodowy
  • Czarno-biały (wersja oryginalna z 1969 roku), barwny (wersja barwiona z 2000 roku), 6413 m, (cz. I - 2352 m, cz. II - 2042 m, cz. III - 2059 m), 236 min (cz. I - 86 min, cz. II - 72 min, cz. III - 73 min )

    Lokacje: m.in. Soczi, Suchumi, Jałta, Gurzuf, Baku, Łódź (willa Henryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego 24 - filmowa ambasada RP w Belgradzie), okolice Łodzi (żwirownia na Stokach - filmowa Sahara), Zgierz (tuczarnia świń we wsi Krogulec, dziś ul. Daleka - filmowy obóz jeniecki), Poświętne (kościół św. Józefa, młyn wodny na tzw. Młynczysku - kryjówka partyzantów, dzwonnica przy kościele Świętych Filipa Neri i Jana Chrzciciela), stacja PKP Pilchowice Nielestno (sekwencja kolejowa na początku filmu), most w Nowym Mieście nad Pilicą (most uratowany przez Dolasa na końcu filmu), stacje PKP Szklarska Poręba Średnia i Jelenia Góra Cieplice (sceny z bydłem), wiadukt kolejowy w Pilchowicach, Pustynia Błędowska, Dolina Chochołowska, stacja kolejowa Bielkowo w powiecie gdańskim (scena ucieczki Franka Dolasa i Józka Kryski), Dolina Jaworzynki w Tatrach, Mileszki - osiedle administracyjne Łodzi.

    Premiera II części filmu: 6. 04. 1970

    W 2000 roku Studio Filmowe "Oko" wraz z Telewizją "Polsat" postanowiło pokolorować film (także "Sami swoi"), Głównymi osobami odpowiedzialnymi za całe przedsięwzięcie byli: operator Jerzy Stawicki i kierownik produkcji Zbigniew Stanek. Technicznej realizacji przedsięwzięcia podjęła się firma "Dynacs Digital" z Hollywood.

Film jest adaptacją popularnej powieści Kazimierza Sławińskiego "Przygody kanoniera Dolasa". Wojenna farsa o pechowym szeregowcu Franku Dolasie, który chce koniecznie zabłysnąć bohaterskimi czynami, ale plącze się w coraz bardziej niesamowite tarapaty.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PRZYGODY KANONIERA DOLASA
Powieść
AutorKazimierz Sławiński

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1970
    Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda Publiczności

UCIECZKA (1)

  • Część

31 sierpnia 1939 roku Dolas przybywa na granicę niemiecką w składzie plutonu mającego wzmocnić obronę stacji kolejowej. Zasypia, a jego karabin przypadkowo wypala. Franek jest przekonany, że rozpętał wojnę. Dostaje się do niewoli niemieckiej. W stalagu chce zorganizować ucieczkę, ale jego przesadny entuzjazm zraża obozowych konspiratorów. Franek nie rezygnuje jednak ze swego zamiaru. Zwłaszcza że jego pierwsza, nieudana próba wyrwania się z obozu, za którą Dolas dostaje trzy tygodnie karceru, zmienia stosunek kolegów do pechowego uciekiniera. Zostaje przeniesiony do innego obozu. W trakcie przewożenia ucieka wraz z Józkiem. Pociągiem z bydłem docierają do Tyrolu. Tam Franek, wypuszczając byka, powoduje całkowite zamieszanie. Gestapo wydaje na niego wyrok, ale Frankowi udaje się wyskoczyć z pociągu. W Jugosławii, szukając okazji do walki, spędza czas w portowej tawernie. Przez kapitana Dimo zostaje uratowany od służby na niemieckim statku. Znajduje się na statku Dima, kiedy kuter zostaje storpedowany przez włoską łódź podwodną...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

ZA BRONIĄ (2)

  • Część

Franek Dolas trafia jako "przymusowy ochotnik" do Legii Cudzoziemskiej. Przez pomyłkę przypada mu funkcja kucharza. Ogrywa Arabów w grę trzy karty i zdobywa w ten sposób świeżą żywność. Legioniści po apelu generała de Gaulle'a przechodzą na stronę Wolnych Francuzów. Anglicy traktują Dolasa jako jeńca. Obozowisko Brytyjczyków atakują Włosi. Franek dostaje się do ich obozu, gdzie wywołuje wielkie zamieszanie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

WŚRÓD SWOICH (3)

  • Część

Frankowi udaje się wyplątać z włoskiego sądu wojennego. Niemcy chwytają go jako dezertera i odsyłają na front wschodni. Franek wyskakuje z samolotu i ląduje na spadochronie w Polsce. Po wielu perypetiach zdobywa zaufanie partyzantów.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 02:21:00
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.