Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MELODRAMAT

2005
Filip Marczewski

Sugerując się ilością polskich i zagranicznych nagród, jakie zdobył Melodramat Filipa Marczewskiego (wypada też wspomnieć o nominacji do studenckiego Oscara), śmiało można wnioskować, że to jeden z najgłośniejszych szkolno-łódzkich filmów ostatniej dekady. Trudno się dziwić.

Tadek (Alan Andersz) mieszka z siostrą (Agnieszka Krukówna) w zaniedbanej, warszawskiej kamienicy. Umie zarobić na przysklepowym parkingu, umie w razie potrzeby rzucić grubszym słowem. Ale Melodramat to w żadnym razie film o mierzeniu się z odrapaną rzeczywistością zakazanej dzielnicy. Jest to raczej opowieść o kiełkujących, i może dlatego jeszcze nierozeznanych, emocjach młodego bohatera. Ich źródłem (i adresatką) w pierwszej kolejności okazuje się starsza siostra, przedmiot erotycznej fascynacji Tadka. Niczym zazdrosny rywal, broni dostępu do dziewczyny, okłamuje jej chłopaka, a przed jego planowaną wizytą przezornie psuje w mieszkaniu domofon. Miłość kazirodcza? Czającej się w tych słowach kontrowersji dziwnie brak na ekranie, co może być skutkiem wplecenia w tok opowieści wątku zadziornej koleżanki bohatera. Jej obecność przy nim i nieśmiała próba zbliżenia (brutalnie przerwana przez grupę kiboli) sugerują, że Tadek po prostu dojrzewa: i na sposób dramatyczny, i całkiem zwyczajny.

Jest niewątpliwym osiągnięciem Filipa Marczewskiego, że prezentowana historia, choć osadzona w rzeczywistości wyjątkowo chropawej, nie traci na delikatności. Nie tłumią jej ani cwaniakowate sylwetki (prym wiedzie tu grany przez Pawła Królikowskiego chłopak siostry, mający już zresztą swoją rodzinę), ani parkingowe bluzgi, ani ciosy, jakie przyjmuje Tadek od napakowanych agresją "legionistów". Chyba stąd się to bierze, że reżyser (i zarazem scenarzysta) wyraźnie swego bohatera lubi i chce (mu się) na niego spojrzeć nie tylko przez pryzmat zewnętrznej otoczki. Stąd te krótkie, ale zapadające w pamięć ujęcia, kiedy bohater się śmieje, płacze albo przeżywa (nie bardzo pasujący do wizerunku twardego chłopaka) moment zakłopotania. Jak pisał Tadeusz Sobolewski: "Jest coś przejmującego w postaci tego kurdupla zarabiającego na śniadanie monetami wyjmowanymi z wózków przed supermarketem, przeżywającego erotyczne katusze na widok nagości starszej siostry, bojącego się pierwszego pocałunku z koleżanką bardziej niż osiedlowej bandy, powtarzającego sobie cały czas jak zaklęcie hiphopowy szlagier: "Uświadom sobie, też jesteś bogiem...". Los małego Tadka wydaje się na niego za duży jak portki, które nosi. Ale on podnosi się, otrzepuje, idzie przed siebie - wszystko jest do zniesienia" [T. Sobolewski, Łodzią po Wiśle, czyli gotowe kino, "Gazeta Wyborcza" 2005, nr 84, s. 14].

Historia ma warty wspomnienia ciąg dalszy: siedem lat po Melodramacie Filip Marczewski nakręci swój pełnometrażowy debiut fabularny Bez wstydu, mocno bazujący na wątkach podjętych w szkolnej etiudzie. W rolach głównych wystąpią Agnieszka Grochowska i Mateusz Kościukiewicz.

Piotr Pławuszewski
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.