Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Helena Buczyńska

Helena Buczyńska - galeria
Fot. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

 

  • 1894. 12. 02
    Data urodzenia
    Szczygry; gubernia kurska
  • 1957. 12. 21
    Data śmierci
    na statku, wracając do Polski z podróży zagranicznej; pochowana na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera 102-I-12)

Aktorka. Ukończyła gimnazjum we Lwowie, następnie Klasę Dramatyczną przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Debiutowała 1. kwietnia 1914 r. w Teatrze Letnim w Warszawie w roli Jewdochy ("Sędziowie"). Od 1915 r. przebywała w Rosji, występując w polskich zespołach. Po powrocie do kraju w 1922 r. występowała w teatrach warszawskich, m. in. w "Reducie", a także w krakowskich i łódzkim. W latach 30-tych była aktorką warszawskiego teatru "Ateneum" oraz scen TKKT. Tu ujawniła swój wybitny talent komediowy. Podczas II wojny światowej prowadziła tajne kursy aktorskie. Po wojnie grała i reżyserowała w Warszawie. Była jedną z najbardziej lubianych aktorek komediowych stolicy. Była również cenioną recytatorką poezji współczesnej, wytrawną aktorką kabaretową, radiową i filmową.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.05.07 00:50:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego