WŁÓCZĘGI
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1939
- Premiera:1939. 04. 05
- 2700 m, 91 min
Jeden z ostatnich filmów z udziałem Szczepka i Tońka - legendarnych lwowskich "batiarów". Tytuł filmu Michała Waszyńskiego doskonale oddaje typ bohaterów, wykreowanych przez Henryka Vogelfangera i Kazimierza Wajdę.
We „Włóczęgach” grają ulicznych muzykantów o pustych kieszeniach, ale gołębich sercach, którzy troskliwie opiekują się Krysią, wnuczką ich zmarłego sąsiada. Gdy dowiaduje się o tym babka Krysi, baronowa von Dorn, siłą sprowadza ją do swojego pałacu. Dziewczyna nie mogąc znieść apodyktycznego traktowania ucieka, i wraca do swojego skromnego pokoiku na poddaszu. Jednak baronowa nie zamierza ustąpić, i wtedy cała trójka podejmuje decyzję ucieczki. Wyjeżdżają do Warszawy. Tu okazuje się, że baronowa zaangażowała w ich poszukiwanie policję i prywatnego detektywa, oraz rozesłała za nimi listy gończe. Przyjaciele, chcąc chronić Krysię, postanawiają umieścić ją w ekskluzywnym internacie dla dziewcząt , nie mając na ten cel jednak odpowiednich środków. Ale od czegóż zmyślne głowy Szczepka i Tońka. Po licznych perturbacjach wszystko kończy się dobrze. Krysia bierze ślub z poznanym w internacie Tadzikiem, kuzynem szkolnej koleżanki, a na ślubie pojawia się również baronowa, która szukała Krysię, żeby przeprosić ją za złe traktowanie.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariuszw napisach pisownia nazwiska: Szlechter
- Zdjęcia
- Laboratorium
- Scenografia
- Atelier
- Muzyka
- Dźwięk
- Montaż
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Produkcja
- Obsada aktorskaSzczepan Migacz "Szczepko"Antoni Tytyłyta "Tońko"baronowa von Dorn, babcia KrysiKrysia DornWanda Karśnickaprywatny detektyw Zenon TrombkaNiuśkoTadeusz Barski, kuzyn Wandyarchitekt Roman Karśnicki, brat WandyGałecki, dziadek KrysiKarolina, zarządzająca służbą w pałacu baronowej Dornwłaścicielka kamienicy, w której mieszkają Tońko i Szczepkolokaj w internacie dla dziewcząt; nie występuje w napisachprzodownik policji; nie występuje w napisachKarśnicki, ojciec Wandy; nie występuje w napisachadwokat baronowej Dorn; nie występuje w napisachdr Kwaśniewska, przełożona w internacie dla dziewcząt w Warszawie; nie występuje w napisachkobieta w oknie, która krzyczy na Szczepka i Tońcia; nie występuje w napisachmężczyzna w tłumie na lwowskiej ulicy; nie występuje w napisachpielęgniarka w szpitalu; nie występuje w napisachstrażnik więzienny; nie występuje w napisachkobieta, tańcząca ze Szczepkiem na lwowskiej ulicy; nie występuje w napisachsłużący Romana Karśnickiego; nie występuje w napisach
Variapokaż
Patrz także:schowaj
- 1936Film fabularny / Michał Waszyński