Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Roman Niewiarowicz

Roman Niewiarowicz - galeria

 
zwiń

  • 1902. 01. 15
    Data urodzenia
    Lwów
  • 1921. 06. 25
    Debiut teatralny
    rola Zbyszka w "Moralności pani Dulskiej" na scenie Teatru Małego we Lwowie
  • 1956
    Odznaczenie
    Złoty Krzyż Zasługi
  • 1967
    Odznaczenie
    Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1972. 07. 22
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Starych Powązkach (kwatera 116 – 4 – 17/18)

Aktor, reżyser teatralny, dramatopisarz i scenarzysta. Studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie (zaliczył 2 semestry). Służył w 14 pułku ułanów jazłowieckich. W latach 1921-23 i 1925-31 występował w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, w 1927 zadebiutował na tej scenie jako reżyser. W następnych latach grał i reżyserował we Lwowie i Warszawie. W czasie okupacji był głównym reżyserem w warszawskim jawnym Teatrze Komedia (1940-42). Równocześnie był szefem jednej z brygad kontrwywiadu ZWZ-AK. Kierował m. in. akcją likwidacji aktora-zdrajcy Igo Syma (1941). Został aresztowany 17.05.1943 i osadzony na Pawiaku, potem więziony we Lwowie, skazany na śmierć, a po zmianie wyroku wywieziony do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen. Po wojnie sąd weryfikacyjny ZASP-u przyznał, że represje spotkały go za działalność niepodległościową, ale jako reżyser nadużył tego stanowiska dla własnych korzyści materialnych oraz ambicji autorskich i reżyserskich (przygotował 16 inscenizacji, w tym siedmiu sztuk własnych) i pozbawił go w 1945 uprawnień organizacyjnych na jeden rok oraz prawa zajmowania w teatrze stanowisk artystycznych na 3 lata, a także udzielił surowej nagany. Jednakże już w sezonie 1945/46 Niewiarowicz grał i reżyserował w Teatrze Miejskim we Wrocławiu, a od roku 1946 na scenach krakowskich: w Starym Teatrze (1947/48), Teatrach Dramatycznych (1948-54) i Teatrze im. Słowackiego (1954-68). Po przejściu na emeryturę w 1968 zamieszkał w Warszawie. Działalność sceniczną łączył z pracą literacką, był autorem popularnych komedii i fars grywanych często w latach 30. Był reżyserem słuchowisk radiowych, współautorem scenariuszy filmowych. W filmie wystąpił tylko raz, w "Awanturze o Basię", gdzie stworzył kapitalną postać aktora Walickiego. Współpracował m. in. z "Przekrojem", "Tygodnikiem Powszechnym".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.06.17 01:28:43
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.