OSZOŁOMIENIE
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1988
- Premiera:1989. 02. 20
- Gatunek:Film psychologiczny, Film wojenny, Film biograficzny
- Barwny, 96 min
W filmie wykorzystano fragmenty dekoracji teatralnej autorstwa Krzysztofa Pankiewicza ze spektaklu "Letni dzień" Teatru Polskiego w Warszawie.
Drugi (po "Komediantce") film Jerzego Sztwiertni poruszający problemy środowiska aktorskiego, został zainspirowany autentycznymi wydarzeniami z okresu przed wybuchem II wojny światowej i pierwszych lat okupacji. Scenarzysta Tadeusz Kwiatkowski wykorzystał wątki z biografii aktora Kazimierza Junoszy-Stępowskiego, dotyczące jego wielkiej miłości i tragicznej śmierci w do dziś nie całkiem wyjaśnionych okolicznościach. Ulubieniec publiczności zginął w lipcu 1943 r. z rąk żołnierzy Polski podziemnej, którzy mieli wykonać wyrok wydany na jego żonę, narkomankę i konfidentkę gestapo. W filmie nazwiska bohaterów zostały oczywiście zmienione, a twórcy skupili się głównie na osobistym dramacie dwojga ludzi - kobiety pogrążającej się w koszmarze narkomanii i mężczyzny "oszołomionego" uczuciem, który nie jest w stanie trzeźwo ocenić sytuacji i skutecznie przeciwdziałać degrengoladzie ukochanej żony.
Po zakończeniu przedstawienia "Otella" odtwórca głównej roli, Władysław Czerkański, przystojny, niemal sześćdziesięcioletni mężczyzna, ciągle jeszcze uwielbiany przez publiczność, przypomina sobie dziś dni swojej świetności. Po jednym ze spektakli spostrzega w kawiarni młodą, piękną tancerkę, Jadzię. Zostaje wkrótce jego żoną. Okupacja. Aktorzy bojkotują niemiecki teatr, zmieniają profesję. Czerkański pożycza od kolegów pieniądze, zasiada nawet do pokera, by zdobyć środki na leczenie sanatoryjne Jadzi. Jeden z aktorów, znany amant Chris Sten, afiszuje się w niemieckim mundurze. Jest powszechnie uważany za zdrajcę. Sten zostaje dyrektorem teatru. Proponuje też rolę w filmie Czerkańskiemu. Ten jednak zdecydowanie odmawia. Czerkańska naciska jednak męża, aby przyjął tę rolę, bo ona musi mieć pieniądze. Młoda kobieta już od dawna uzależniona jest od narkotyków. Nie może już żyć bez kokainy. Nie jest w stanie nauczyć się roli, którą dla niej wyprosił Czerkański w prowincjonalnym teatrze. Czerkański po kolejnej awanturze z żoną zgadza się na występy w teatrze Stena. Przyjaciel Korowicz ostrzega go, że Warszawa mu tego nie wybaczy. Czerkańska zaczyna wyłudzać pieniądze od ludzi, obiecując w zamian pomoc w uwolnieniu z rąk Niemców. W mieszkaniu Czerkańskiego prowadzona jest działalność konspiracyjna. Jadzia zgadza się w zamian za kokainę dostarczać informacje Niemcom. Czerkański z niepokojem obserwuje pogarszający się stan swojej żony. Ciągle nie domyśla się skąd Jadzia bierze pieniądze na proszki. Chce oddać ją do zamkniętego zakładu. W momencie, gdy ustala tę sprawę z lekarzem, a następnie wychodzi z gabinetu, młody mężczyzna odczytuje wyrok śmierci, a drugi trzyma pistolet wymierzony w Czerkańską. Władysław chce ich powstrzymać, ale padają strzały. Młodzi ludzie znikają, Czerkańska pochyla się nad zabiym mężem. Wyrok śmierci na konfidentkę Jadwigę Czerkańską został wykonany dziesięć miesięcy później.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzykamuzyka jazzowa
- Wykonanie muzyki
- Dyrygentmuzyka jazzowa
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- KonsultacjaKarina Chmielewska
- Opracowanie graficzne
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisach
- Kierownictwo produkcji
- Organizacja produkcji
- Script (Sekretariat planu)
- Produkcja
- Obsada aktorskaJadwiga Czerkańska, żona Władysława; pierwowzorem postaci była Jadwiga GalewskaWładysław Janota-Czerkański; pierwowzorem postaci był Kazimierz Junosza-StępowskiHeidrichowa, kochanka Graumannaaktor Korowicz, przyjaciel Czerkańskiegoreżyser Roman Stachowski, członek AK; pierwowzorem postaci był Roman NiewiarowiczChris Sten; pierwowzorem postaci był Igo SymDanuta Hałaburdowa, kobieta dostarczająca Czerkańskiej narkotykiOreszko, kobieta prosząca Czerkańską o pomoc w uwolnieniu synahrabina PotockaLeosia, służąca Czerkańskichaktorka Antonównaaktor Frankowskihrabia Potockigenerałgestapowiec GraumannOrsza, dyrektor teatrudyrektor teatrupijany tresermężczyzna pożyczający pieniądze Czerkańskiemuwidz w teatrzedyrektor teatrumężczyzna grający w pokera z Czerkańskimaktorkawykonawca wyroku na CzerkańskiejaktorNiemiec aresztujący Stachowskiegoaktor śpiewający kupletyNiemiec aresztujący Stachowskiegotancerz, wykonawca wyroku na Czerkańskiejlekarzreżyser Hermann Kubitzky; pierwowzorem postaci był Gustav Ucickymężczyzna rozmawiający z Czerkańską po premierze "Otella"widz w teatrzeaktorwidz w teatrzepiosenkarzwidz w teatrzesąsiadka Hałaburdowejaktorkakelnermatka córki wywiezionej do obozu prosząca Czerkańską o pomocoficer AKaktoraktorproszący Stachowskiego do dyrektoraJoanna Korowiczowagość na imieninach; nie występuje w napisachkelner; nie występuje w napisachBiegalski, pierwszy mąż Czerkańskiej; nie występuje w napisach; najprawdopodobniej sceny z aktorem nie weszły do ostatecznej wersji filmuksiądz na pogrzebie Henryka Wnuka; nie występuje w napisach
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1989Bludenz (Kurzfilmfestival Alpinare)-Złoty Jednorożec