Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

O ZWIERZĘTACH TO I OWO...

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1997. 06. 01
  • Barwny, 46 min

Zrealizowany z wdziękiem i polotem spektakl wg bajek scenicznych Benedykta Hertza (1872 - 1952). Mimo że utwory te pisane były dla scen wędrownych i szkolnych, doskonale sprawdziły się także przed wymagającym okiem kamery. Twórcy przedstawienia wybrali z bogatego dorobku Hertza następujące bajki i piosenki: "Koza, kózka i wilk", "Dwa szczury", "Dwie lekcje" (wszystkie wg La Fontaine'a) i "Coś tam w lesie huknęło". Inscenizacja Barbary Borys-Damięckiej w poetyckiej formie wydobyła uniwersalne przesłanie zawarte w tych z pozoru tylko błahych tekstach. Znani i lubiani aktorzy sprawili zaś, że bajkowy świat zaludnił się żywymi, skontrastowanymi charakterologicznie postaciami zwierząt - nosicieli konkretnych ludzkich wad i zalet. W świecie Hertza, po którym oprowadza dziecięcego widza Opowiadacz, podział na dobro i zło jest jasny i czytelny. Dobrem jest słuchać mamy (o czym przekonuje się dobitnie mała, zamknięta w domu kózka), złem - dawać wiarę oszustowi (gdyby było inaczej, wilk nie straciłby swoich zębów). Hierarchia wartości również jest klarowna. Wychudzony szczur polny piszczy z zadowolenia, gdy spasiony ziomek z pałacu zaszczyca jego więcej niż skromne progi. Nie posiada się też z zachwytu na widok uginających się od jedzenia stołów, gdy przychodzi z rewizytą. Cóż jednak z tego, skoro brzęk upuszczonego niebacznie widelca powoduje nagłą panikę gospodarza. "Lepiej być panem w swej nędznej norce, niż zalęknionym sługą na cudzej łasce" - konstatuje gość i ku przerażeniu pałacowego ziomka pańskim gestem upuszcza kolejny widelec. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Utwory Benedykta Hertza
AutorBenedykt Hertz
2024.06.06 00:42:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.