Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jadwiga Andrzejewska

Jadwiga Andrzejewska - galeria

 
zwiń

  • 1915. 03. 30
    Data urodzenia
    Łódź
  • 1932. 11. 15
    Debiut teatralny
    jako Manuela w "Dziewczętach w mundurkach" w Teatrze Kameralnym w Warszawie
  • 1977. 10. 04
    Data śmierci
    Łódź; pochowana na cmentarzu na Dołach (kwatera XXVIII, rząd 18, grób 6)

Aktorka teatralna i filmowa. Córka maszynisty teatralnego. Już jako dziecko występowała w teatrach łódzkich. Po ukończeniu szkoły podstawowej tańczyła w łódzkim kabarecie "Jar". Do wybuchu wojny nie angażowała się na stałe do żadnego zespołu, występując w pojedynczych rolach (lub programach) na scenach różnych warszawskich, a także łódzkich teatrów i teatrzyków. Po kampanii wrześniowej znalazła się we Lwowie, a następnie po utworzeniu Armii Polskiej weszła w skład jej Czołówki Teatralnej. Wraz z jednostkami wojskowymi znalazła się najpierw na Bliskim Wschodzie, potem we Włoszech, wreszcie (w 1946) w Wielkiej Brytanii. Powróciła do Polski w 1947 i zaangażowała się do Teatru Syrena w Łodzi; wraz z nim przeniosła się do Warszawy, ale już w 1949 powróciła do swego rodzinnego miasta, gdzie występowała do końca życia. W filmie zadebiutowała jako kwiaciarka w "Dziejach grzechu". Od początku odnosiła sukcesy tak w melodramatach, jak i w komediach. Szybko weszła do czołówki przedwojennych aktorek polskich, angażowali ją najlepsi polscy reżyserzy. Po wojnie - aż do śmierci - występowała w filmach, choć powierzano jej wówczas raczej drugorzędne zadania aktorskie, wystąpiła też w kilku etiudach szkolnych PWSFTviT. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". Warszawa, 1996)
W 1998 (16.10) na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jej gwiazdę w Alei Gwiazd (w okolicach Hotelu Grand i kina "Polonia").

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.12.30 00:59:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.