Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KONTRYM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2010
  • Premiera:
    2011. 11. 07
  • Barwny, 69 min

Napisać, że dzieje życia Bolesława Kontryma były niezwykłe to napisać za mało. Tak dużo w nich paradoksów, niespodziewanych zwrotów akcji, brawurowych przedsięwzięć. Urodzony pod koniec XIX wieku w rodzinie pułkownika armii carskiej był wychowywany... w kulcie polskiej tradycji niepodległościowej. Pomimo to jako siedemnastolatek rzucił szkołę i...wstąpił do armii rosyjskiej. Jednak już kilka lat później przeszedł do formującego się w Rosji wojska polskiego. Nie na długo. W maju 1918 roku dostał się do niewoli niemieckiej. Po ucieczce wpadł z kolei w ręce bolszewików, a następnie... został wcielony do Armii Czerwonej. Tu zrobił błyskotliwą karierę. W wieku dwudziestu trzech lat dosłużył się stopnia kombriga, czyli generała brygady. W 1920 roku walczył w wojnie polsko - bolszewickiej i w bitwie warszawskiej po stronie sowieckiej. Już dwa lata później nawiązał jednak kontakt z polskim wywiadem. Zagrożony zdemaskowaniem sfingował własną śmierć i nielegalnie przekroczył granicę Polski. Zweryfikowany do stopnia porucznika rozpoczął służbę w Straży Granicznej. Tu z kolei zasłynął tym, że kiedy jeden z jego podwładnych został uprowadzony i uwięziony przez bolszewików, porwał całą załogę sowieckiego posterunku granicznego, a następnie zadzwonił do radzieckiego dowództwa w Mińsku oferując wymianę, na co oczywiście skwapliwie przystano. Po dwóch latach, w wyniku przejęcia ochrony granic przez Korpus Ochrony Pogranicza, Kontrym przeszedł do Policji Państwowej, w której otrzymał stopień...aspiranta. Niezrażony cierpliwie piął się po szczeblach kariery, której zwieńczeniem stała się funkcja kierownika Wydziału Śledczego Komendy Wojewódzkiej PP w Wilnie. Niedługo potem wybuchła wojna i Kontrym wrócił do wojska. Przemierzył pół Europy, służąc w różnych polskich formacjach na Zachodzie. Jako członek AK walczył w powstaniu warszawskim. Był wielokrotnie ranny, wielokrotnie uciekał z niewoli, wielokrotnie wykonywał wyroki śmierci na agentach i konfidentach. Po wojnie wrócił do Polski. Wkrótce został uwięziony i po czteroletnim brutalnym śledztwie skazany na śmierć i stracony.
Sztuka Marka Pruchniewskiego rozgrywa się w ostatnich latach życia Bolesława Kontryma. Wojna się skończyła. Major Kontrym wraz z dorosłym synem Władysławem przebywa na Zachodzie. Jednak coraz poważniej rozważa powrót do kraju. Tym bardziej, że po dwudziestu pięciu latach odnalazł się jego brat Konstanty, który obecnie jest generałem Ludowego Wojska Polskiego i mógłby zagwarantować Bolesławowi spokojne i bezpieczne życie w ojczyźnie. Poza tym Kontryma łączy namiętna miłość z dużo młodszą, lecz bardzo mu oddaną Wandą. Pragnie wziąć z nią ślub, co z kolei staje się powodem napięć między nim a synem Władysławem, silnie związanym uczuciowo z matką. Jednak niezależnie od konfliktu z ojcem, Władysław zgadza się jechać na rekonesans do Polski. Wyniki podróży są zachęcające. Major Kontrym wraca więc do kraju, bierze ślub i zaczyna nowe życie. Nie wie jednak, że każdy jego krok jest śledzony przez Urząd Bezpieczeństwa, a zwłaszcza ambitnego podpułkownika Józefa Światłę.[TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KONTRYM
Dramat
AutorMarek Pruchniewski

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 2011
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Grand Prix
  • 2012
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda Publiczności
    dla ulubionego spektaklu spośród laureatów Grand Prix wszystkich dotychczasowych edycji festiwalu
2024.06.06 01:08:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.