Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BAJKA O JAŚKU I DIABLE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 11. 24
  • 43 min

Spektakl na motywach "Bajki o trzech braciach" Józefa Ignacego Kraszewskiego. Jak to zwykle w bajce bywa, trzeci brat, najmłodszy, uznawany jest w rodzinie za głupiego. Jaśko w dodatku jest przybłędą, nie rodzonym synem Grzybków, którzy bez skrupułów wykorzystują sierotę i wciąż domagają się dowodów wdzięczności za to, że dali mu dach nad głową i pracę ponad siły dziecka. Pewnego dnia do ubogiej wiejskiej chaty przybywa jakiś bardzo wielki pan. Za dwa złote dukaty Grzybkowie godzą się oddać do niego na służbę dwóch swoich synów, nie pytając nawet, jak się nazywa i gdzie mieszka. Po roku pan przywozi gospodarzom pozdrowienia od synów i sakiewkę groszy, a od siebie oferuje dwa dukaty za Zuzulę. Chciwość Grzybków nie ma granic, matka sama przekonuje płaczącą córkę, że oddaje ją w obce ręce dla jej dobra. Dopiero po wyjeździe wielmożnego pana plotkarska kuma przynosi wieść, że był to bies, diabeł wcielony w ludzką postać. Sierota Jaśko ofiaruje się uwolnić przybrane rodzeństwo z niewoli Łamignata. Gadająca koza, o którą zawsze dbał, daje mu na drogę niebieski kamyk, który uczyni śmiałka niewidzialnym, gdy chłopiec włoży go do ust. Wąż, którego kiedyś wyleczył, ofiarowuje czerwony kłębek, wskazujący właściwy szlak, a kruk, któremu Jaśko opatrzył okaleczone skrzydło, ma dla swego dobroczyńcy cudowne piórko, wystarczy wsunąć je pod pachę, by pofrunąć. Wyposażony w magiczne rekwizyty chłopiec przybywa do diabelskiej twierdzy. Wyprowadza pracujących w lochach braci, Mlaskota i Świrgota, uwalnia zamkniętą w wieży Zuzulę. Starsi bracia, którym nie w smak jest Jaśkowa szlachetność i odwaga, zabijają swego wybawcę, winę zrzucając na zbójców. Sporo czasu upłynie zanim ziści się baśniowy morał: warto być dobrym, warto innym czynić dobro. Spektakl został zrealizowany w naturalnych plenerach i wnętrzach, a dodatkową atrakcją jest wykorzystanie w widowisku tresowanych zwierząt. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BAJKA O TRZECH BRACIACH
AutorJózef Ignacy Kraszewski
2024.03.01 00:35:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.