Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Tadeusz Arciuch

 
zwiń

  • 1955. 03. 06
    Data urodzenia
    Stalowa Wola
  • 1983
    Wykształcenie - rok ukończenia studiów
    Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi

Reżyser, lekarz psychiatra. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie (1988). W latach 1988-92 pracował jako lekarz, m.in. w Instytucie Pasteur 'a w Paryżu. Od 1993 reżyser, zajmuje się także reklamą.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Nagrody indywidualne
schowaj

  • 2024
    Józefów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów "KSF Niepokalana") III Nagroda w kategorii: Filmy dokumentalne
  • 2024
    Gdynia (Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci") Wyróżnienie im. Janusza Krupskiego
  • 2024
    Gdynia (Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci") Wyróżnienie
    za "precyzyjnie opowiedzianą historię zmagań Kościoła ze Służba Bezpieczeństwa w czasach PRL na przykładzie walki o wybudowanie świątyni w Stalowej Woli"
  • 2023
    Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków") I Nagroda
    w kategorii: Filmy i programy telewizyjne
    uzasadnienie jury: "Poza sprawną i profesjonalną realizacją podstawowymi atutami filmu jest to ,że dotyczy on polskiego życia intelektualnego - co nie jest obecnie częste- i mówi wiele nie tylko o przeszłości Polski - co jest dość częste czy o teraźniejszości - co także nie jest rzadkie choć na ogół nie na tak wysokim poziomi abstrakcji - ale dotyczy również , a może przede wszystkim, przyszłości Polski ,przyszłości Europy i miejsca Polski w Europie. Wszystko to przy okazji wnikliwego portretu wybitnego intelektualisty - profesora Legutki , którego refleksja zakorzeniona głęboko w polskiej i europejskiej tradycji intelektualnej dotyczy również miejsca w jakim obecnie Polska się znajduje w swoich dziełach i obaw , co do jej przyszłości, i na tej podstawie - obaw o utratę tożsamości i suwerenności w przyszłości , w zjednoczonej Europie , która zdominowana przez lewackie myślenie może stać się zaprzeczeniem tradycyjnych polskich ideałów , takich jak wolność i prawo do zachowania własnej tożsamości oraz autentyczna a nie fasadowa demokracja. Profesor Legutko wie o czym mówi, tym bardziej, że jest posłem do Parlamentu Europejskiego. Film posiada wielkie walory poznawcze i patriotyczne, przepełniony jest poczuciem odpowiedzialności za Polskę i jej przyszłość"
  • 2022
    Zamość (Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z Historią") Wyróżnienie
    w kategorii filmów dokumentalnych
  • 2021
    Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków") I Nagroda
    w kategorii: Losy Polaków na Kresach wschodnich; uzasadnienie jury: "Film to filmowa biografia urodzonego na Kresach wschodnich , w okolicach Zbaraża duchownego , który zaczynał swoją drogę kapłańską w polskim jeszcze Lwowie a zakończył jako ordynariusz diecezji [ potem archidiecezji ] przemyskiej a następnie schyłku życia jej arcybiskup senior. bohater filmu dzielił los Polaków ze wschodniej Małopolski – okupację sowiecką i niemiecką, prześladowania Polaków przez nacjonalistów z UPA, którzy za pomoc Żydom wydali na niego wyrok śmierci a wreszcie wygnanie z rodzinnej ziemi. Przejścia te utwierdziły go w antykomunizmie i dały hart ducha i odwagę , by postępować jako kapłan i hierarcha Kościoła katolickiego zgodnie z własnym sumieniem bez względu na możliwe konsekwencje. Patronował m.in akcji budowania bez zezwolenia władz komunistycznych kilkuset kościołów ośmielając się nawet sprzeciwić sugestiom dyplomacji watykańskiej , pragnącej – jeszcze przed wyborem Jana Pawła II - ułożyć sobie z komunistami poprawne stosunki. Można go nazwać ostatnim kresowym biskupem zarówno ze względu na gorliwy , kresowy polski patriotyzm jak i na fakt, że do początków lat 90-tych diecezja przemyska należała do metropoli lwowskiej , a około jednej trzeciej diecezji przemyskiej pozostało po wschodniej stronie powojennej granicy polsko - sowieckiej . To udany – rzetelny a jednocześnie przejmujący film o heroicznej postaci wielkiego kapłana i polskiego patrioty a także o dramatycznych dziejach polskich kresów południowo – wschodnich, których należąca obecnie do Polski cześć historycznej Ziemi Przemyskiej jest resztówką"
  • 2019
    Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków") I Nagroda
    w kategorii: Filmy dokumentalne
  • 2019
    Warszawa (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów "KSF Niepokalana") II Nagroda w kategorii: Martyrologia narodu
  • 2018
    Gdynia (Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci") Wyróżnienie im. Janusza Krupskiego
  • 2011
    Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów) II Nagroda w kategorii filmu dokumentalnego
    za "ukazanie pełnego życia, bogatego różnorodnością etniczną i religijną świata miasteczka polskiego na Wołyniu, w który wdziera się nienawiść, zbrodnie, pożoga i śmierć. Przejmujące relacje ocalałych z rzezi, których uczucia ilustruje piękna muzyka jednego z ocalonych"
  • 1985
    Łódź (Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego) II Nagroda
2024.12.20 02:16:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.