Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PANI MIECIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1969
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Czarno-biały, 56 min

Na ekranie zadebiutowała mając 55 lat. W filmie nie dane jej było zagrać wielkiej kreacji. Wcielała się zwykle w zapobiegliwe matki, zrzędliwe żony, snobistyczne gubernatorowe i zmanierowane baronowe. A jednak te drugo i trzeciorzędne role wystarczały, by mówiło się o filmie "z Ćwiklińską". Zapewniły jej też stałe i ważne miejsce w zbiorowej świadomości kulturalnej Polaków. Właściwie nazywała się Mieczysława Trapszo. Urodzona 1 stycznia 1879 roku w Lublinie myślała początkowo o karierze śpiewaczki. Uczyła się wprawdzie również aktorstwa, ale traktowała je jako uzupełnienie do scenicznego wizerunku divy. Rozpoczynając karierę przyjęła panieńskie nazwisko babki - Ćwiklińska. Tuż po zakończeniu I wojny światowej odniosła upragniony sukces. Stała się ulubioną primadonną operetkową stolicy. Wydawało się, że osiągnęła szczyt swych artystycznych możliwości. Jednak to, co miało być zwieńczeniem kariery, okazało się zaledwie początkiem pasma sukcesów Ćwiklińskiej jako aktorki dramatycznej. Dla teatru odkrył ją w 1922 roku Arnold Szyfman. Publiczności zapisała się w pamięci m.in. jako Podstolina w "Zemście" i Szambelanowa w "Panu Jowialskim" Fredry oraz Lulu w "Skizie" Zapolskiej. W 1933 debiutowała w filmie w komedii "Jego ekscelencja subiekt" Michała Waszyńskiego. Jako jedna z nielicznych polskich aktorek przedwojennych wystąpiła na ekranie również po wojnie, w "Ulicy Granicznej" Aleksandra Forda. Mimo postępującej starości i coraz słabszego wzroku zdumiewała witalizmem i aktywnością. W 1958 roku, mając 79 lat, zagrała po raz pierwszy rolę Babki z dramacie Alejandro Casony "Drzewa umierają stojąc". Z przedstawieniem tym zjeździła całą Polskę, a w wieku 92 lat wyjechała z nim na tournee po USA i Kanadzie. Rok później zmarła. W filmie Daniela Bargiełowskiego znalazły się m.in. fragmenty tego spektaklu, wystawionego na deskach teatru w Tarnowie. Kamera podejrzała też charakteryzację i przygotowania Ćwiklińskiej do występu. Utrwaliła przyjęcie z okazji 929 inscenizacji sztuki Casony, które odbyło się po opadnięciu kurtyny, w garderobie. Ani "pani Miecia", ani jej koledzy - aktorzy nie przypuszczali wówczas, że zagrają w "Drzewach.." w sumie blisko 1500 razy. Tarnowski epizod posłużył reżyserowi za punkt wyjścia do ukazania biografii Mieczysławy Ćwiklińskiej. Obfita ikonografia do przypomnienia kluczowych momentów jej kariery i wydobycia z zapomnienia niełatwej, a nieraz dramatycznej drogi życia niezapomnianej "prezesowej Okszy".
W filmie, poza samą aktorką, wystąpili także: Stefania Kornacka, Irena Kuchalska, Barbara Stępniakówna, Marian Godlewski, Mariusz Gorczyński i Andrzej Grzybowski. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:24:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.