Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIĘTNO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1988
  • Barwny, 23 min

Kazimiera Iłłakowiczówna (1892-1983), poetka, były - jak o sobie mówiła - urzędnik państwowy (sekretarz w podległym Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu Ministerstwie Spraw Wojskowych), pochodziła z Wilna (nieślubne dziecko wyklętej przez arystokratyczną rodzinę późniejszej, zmarłej przedwcześnie na zapalenie płuc, wiejskiej guwernantki i prawnika, syna Tomasza Zana) po wojnie skierowana została do Poznania, dokwaterowana do wielorodzinnego mieszkania przy ul Gajowej 4, z którego okna wychodziły na zajezdnię tramwajową. Życie jej w tym jak pisała "Poznaniu na wygnaniu", upływało w rytmie zgrzytu tramwaju i dwóch dokładnie tak samo nastawionych budzików. Punktualna, pedantyczna, perfekcyjnie zorganizowana silnie oddziaływała na swoje otocznie. Z czasem, kiedy straciła wzrok, szczególnie surowo traktowała i siebie oraz osoby zamieszkujące po sąsiedzku, czy w różnych powodów ją odwiedzające. Inscenizowany dokument, w którym kamera porusza się niczym niewidoma osoba, realizowany tylko w pokoju - późniejszym Muzeum Kazimiery Iłłakowiczówny, w offowej narracji wieloletniej sąsiadki - Józefy Kafarskiej i siostrzenicy Janiny Czerwijowskiej oraz z mało znanymi, niezwykle przejmującymi, bardzo osobistymi wierszami (jeden z wersów np. brzmi: "...śnią mi się główki dzieci naszych niepoczętych, do mnie, do ciebie podobne..."), relacjonuje życie poetki, odsłania jej charakter, nawyki, emocje, także w codziennej wobec wszystkich oschłości, te głęboko skrywane.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:54:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.