Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JEDNO ŻYCIE. EVA HOFFMAN

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 40 min

"Zagubione w przekładzie" to tytuł książki Evy Hoffman, pisarki, dziennikarki "New York Timesa". W tej niezwykłej opowieści emigranta autorka opowiada historię swojego życia, boleśnie i nieodwracalnie naznaczoną wyjazdem z Polski. Miała wtedy trzynaście lat i tragicznie przeżywała, jak sama mówi, wyjazd, który był dla niej końcem świata. Rodzice pisarki ocaleli podczas wojny jako jedyni z całej rodziny. Mieszkali wtedy pod Lwowem, po wojnie przenieśli się do Lwowa, potem szybko do Polski, do najbliższego dużego miasta, Krakowa. Stamtąd wyjechali w 1959 roku, byli częścią żydowskiej emigracji spowodowanej antysemityzmem. Eva Hoffman precyzyjnie i subtelnie opisuje wszystkie przemiany duchowe, które zbiegły się z jej dorastaniem, przemiany z polskiej Żydówki w Amerykankę. Przeżycia z dzieciństwa pozostały w niej obecne i żywe, dokładne, "bo byłam tak odcięta od nich. Zachowałam je jakby w kufrze, w takim stanie jak były. Nie było żadnych innych ludzi, którzy by to zrozumieli, więc musiałam je zachować w sobie". Niezwykła jest jej umiejętność widzenia Polaków i Amerykanów - ostro, bez kompleksów. Książka Evy Hoffman została uhonorowana Writing Award w dziedzinie literatury pięknej i nagrodą American Academy and Institute of Art and Letters. W filmie, zrealizowanym w Krakowie, Eva Hoffman odwiedza znajomych, zapamiętane miejsca, opowiada o swoim życiu, zwierza się z przeżyć, jakie były jej udziałem. Fragmenty książki czyta Joanna Żółkowska, prezentują je sekwencje dokumentalne - barwne i czarno-białe zdjęcia archiwalne plenerów Krakowa. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:38:35
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego