Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZARŻA, CZYLI PRZYPOMNIENIE KANONU

  • Podtytuł: DZIENNIK FILMOWY MIĘDZY CZERWCEM A GRUDNIEM 1980 ROBOTNIKOM I ŻOŁNIERZOM POŚWIĘCONY
  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1981
  • Premiera:
    1981. 08. 14
  • Gatunek:
    Film polityczny
  • Barwny, 2100 m, 77 min

Film zaczyna się dwoma symbolicznymi scenami: orzeł miota się w klatce. Kozacy ścinają sosny szablami, żeby mieć pole obstrzału.
Jest czerwiec 1980 roku. Wielkie wysypisko śmieci pod Wólką Węglową, dokładnie w tym miejscu, gdzie w roku 1939 ułani polscy przeprowadzili szarżę na wojska niemieckie. Niedaleko - Huta Warszawa. Grupa dawnych kawalerzystów wznawia starania o wzniesienie pomnika jazdy polskiej. Ułani inscenizują przebieg szarży; jest to komentowana rekonstrukcja tamtych wydarzeń wsparta filmowymi dokumentami. Wybucha strajk na Wybrzeżu, potem w Hucie Warszawa. Przez radio i telewizję red. Ryszard Wojna ostrzega społeczeństwo przed powtórzeniem się wydarzeń z roku 1863. Nie ma to wpływu na decyzję robotników. W Hucie zawiązuje się komitet strajkowy, robotnicy formułują swoje żądania. Sceny w Hucie, sytuacje strajkowe są filmowane na żywo.
Mieszają się wątki strajkowe i ułańskie. Doc. Józef Kossecki referuje w Hucie teorię pościgu ekonomicznego. Ułani rozpatrują kształt przyszłego pomnika, zarazem jego symboliczne znaczenie.
Końcowe sceny filmu: doc. Józef Kossecki, ks. rektor Tadeusz Uszyński i Seweryn Jaworski z NSZZ "Solidarność" dyskutują o formach nowoczesnego postępowania, o tym, że każde działanie powinno być podparte głębokim doświadczeniem i rzetelną wiedzą, od czego, o ironio, stronili ludzie mający być reprezentantami naukowego materializmu. W świetlicy własne wiersze czytają robotnicy poeci, ich poezja mówi nie tylko o życiu i pracy, także wyraża przekonanie o ciągłości kulturowej i jest przypomnieniem tego kanonu postępowania. Grudzień, telewizja transmituje odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.06.06 02:20:27
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.