Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FORT

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2021
 • Barwny, 70 min

Film opowiadający mało znaną historię zbrodni niemieckich dokonywanych na Polakach i Żydach w murach Fortu III w Pomiechówku, w którym w czasie okupacji mieścił się areszt śledczy Gestapo. Film zawiera liczne świadectwa osób więzionych oraz wspomnienia rodzin ofiar.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2021
  Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-II Nagroda
  w kategorii: Filmy dokumentalne; uzasadnienie jury: "Wielkim atutem filmu jest to, że film ukazuje fakty – jak dotąd mało publicznie znane - mianowicie okupacyjną historię jednego z fortów twierdzy Modilin , fortu znajdującego się w miejscowości Pomiechówek, a jest to historia wstrząsająca . Otóż w forcie tym niemieccy okupancie zorganizowali kolejno miejsce koncentracji ludności polskiej wysiedlanej z północnego Mazowsza jako obszaru włączonego bezpośrednio do III Rzeszy, następnie obóz przejściowy dla ludności żydowskiej, w którym również na duża skalę Żydzi byli mordowani a później ciężkie więzienie śledcze dla Polaków , w którym przetrzymywano w niezwykle ciężkich warunkach – podobno gorszych niż w Oświęcimiu tysiące osób , zwłaszcza zaangażowanych w ruch oporu , z których wielu było bestialsko torturowanych i bardzo wielu zgładzono. W załodze tego obozu, więzienia znajdowało się wielu miejscowych folksdojczów i i przedstawicieli innych niepolskich narodowości zamieszkałych w okolicy , co być może było czynnikiem, że tak długo prawda o obozie w Pomiechówku była wyciszana. Film w umiejętny sposób ukazuje wysiłki naukowców z IPN, którzy badają ponurą przeszłość tego miejsca , starając się m.in. ustalić liczbę i tożsamość ofiar, także docierając do nielicznych już osób które przeżyły pobyt w Forcie Pomiechówek lub ich rodzin a z drugiej strony przekazując zdobyta wiedzę grupom zwiedzających to miejsce , uświadamiając im - a pośrednio widzom filmu - bezmiar cierpienia ofiar i okrucieństwo niemieckich katów. To naprawdę wstrząsający film , o wielkim wymiarze moralnym – bo upamiętnienie zbrodni jest bezsprzecznie moralnym obowiązkiem , film o wielkich walorach edukacyjnych, znakomicie wpisujący się w polską politykę historyczną , tym bardziej potrzebny obecnie, gdy usiłuje się minimalizować niemieckie zbrodnie w okresie II wojny światowej"
2023.01.18 04:05:17
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl