Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZEŁAMAĆ BARIERĘ STRACHU

  • Podtytuł: ARCYBISKUP IGNACY TOKARCZUK
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2020
  • Barwny, 54 min

Arcybiskup Przemyski ks. Ignacy Tokarczuk to postać absolutnie niezwykła. Nazywany ostatnim polskim kresowym biskupem wsławił się swoją bezkompromisową walką z komunizmem oraz walką z ingerencją komunistycznego państwa w działalność Kościoła. Sam jako dziecko Kresów był wychowany w atmosferze sienkiewiczowskiego patriotyzmu niedaleko Zbaraża. W 1942 roku wyświęcony na kapłana we Lwowie. Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia Złotniki, następnie parafia św. Marii Magdaleny we Lwowie. W czasie wojny niósł pomoc Żydom, a jako Polak i katolicki kapłan był zajadle zwalczany przez UPA, która wydała na niego wyrok śmierci. Cudem uratował się z ludobójstwa zgotowanego przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku UPA. Ks. Arcybiskup Ignacy Tokarczuk pozostał Kresom wierny do końca życia, ponieważ diecezja przemyska, w której osiadł po wojnie, była częścią przedwojennej archidiecezji lwowskiej.
Ks. Arcybiskup Ignacy Tokarczuk po roku 1945 nie miał złudzeń co do intencji komunistycznej władzy. Wobec dramatycznego braku kościołów w parafiach jego archidiecezji postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Z jego inicjatywy powstało ponad 400 nowych kościołów - większość własnym sumptem wiernych i wbrew oporom, zakazom i szykanom władz.
Ks. Abp. Ignacy Tokarczuk szybko stał się solą w oku komunistów. PRL - owskie służby specjalne starały się złamać księdza biskupa swoimi metodami, ale pozostał nieugięty. Także PRL - owska dyplomacja próbowała spacyfikować niepokornego biskupa poprzez naciski na Watykan. Wszystko na nic, pozostał nieugięty, przygotowany duchowo na najgorsze represje łącznie z ofiarą swojego życia. Dzięki swojej niezwykłej determinacji i głębokiej wierze ostatecznie zwyciężył.
Film prezentuje kresowe korzenie arcybiskupa, jego nieugiętą wolę pracy duszpasterskiej oraz walkę z aparatem represji i służbami specjalnymi PRL - u skierowanymi do pacyfikacji niepokornego duszpasterza.
Tytuł filmu "Przełamać barierę strachu" jest cytatem z jego wypowiedzi. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.02.03 00:36:30
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych