Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SENNOŚĆ

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Premiera:
    2008. 10. 17
  • Gatunek:
    Film psychologiczny
  • Barwny (negatyw: Eastman Kodak), 105 min

    Okres zdjęciowy: 11 marca - 24 kwietnia 2008.
    Lokacje: Warszawa, Chorzów (ul. Drzymały, budynek ZUS przy ul. Dąbrowskiego 45), Jeleśnia, Beskidy.

    Film dedykowany pamięci Alicji Dygi.

"Senność" to historia o ludziach, którzy w pewnym momencie swojego życia uświadamiają sobie, że dźwigają na swoich barkach ciężar, który nadmiernie ich przytłacza. Czują, że znaleźli się w martwym punkcie, ale nie potrafią podjąć radykalnych decyzji, które zmieniłyby ten stan. Dopiero spotkanie z drugim człowiekiem sprawia, że zaczynają inaczej patrzeć na rzeczywistość i postanawiają coś w swoim życiu zmienić"- mówiła przed premierą "Senności" Magdalena Piekorz. Drugi, po znakomitych"Pręgach", film młodej, obiecującej reżyserki spotkał się z przychylną reakcją publiczności, czego dowodem jest Złoty Klakier na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku. Jeden z krytyków pisał: "Piekorz porwała się na tę Altmanowską konstrukcję i trzeba jej oddać, że formalnie film jest bez zarzutu. Każda z trzech historii przedstawiona jest w odmiennej stylistyce: od brutalnego weryzmu (wątek lekarza), przez quasi teatralne studium wzajemnej obcości "w pięknych dekoracjach" (zdradzana aktorka), po tragiczno - groteskowe ujęcie dramatu niespełnionego artysty. Każdy detal jest tu przemyślany, każda opowieść znajduje różny estetyczny ekwiwalent (świetne zdjęcia Marcina Koszałki)".

Chora na narkolepsję Róża mieszka w luksusowym domu na malowniczym odludziu. Cieplarniane warunki niezbyt jej jednak służą. Niegdyś popularna aktorka, bez przerwy obracająca się wśród ludzi, teraz próbuje zagłuszyć rosnące poczucie samotności lekturami i coraz wykwintniejszymi posiłkami, szykowanymi dla męża - zamożnego biznesmena. Ten wraca do domu późno, a czasem nie wraca w ogóle, tłumacząc się zawodowymi obowiązkami. Róża coraz mocniej podejrzewa, że jest zdradzana. Czuje na ubraniach męża zapach nie swoich perfum, raz po przebudzeniu wydaje się jej, że przed chwilą obcy samochód odjechał spod domu. Mąż bagatelizuje te podejrzenia, tłumacząc je przeczuleniem, wynikającym z choroby żony. Róża, rozdarta między miłością do małżonka, a świadomością własnej psychicznej niedyspozycji nie potrafi zdobyć się na zdecydowany gest, który skróciłby jej udrękę.
Po ukończeniu studiów Adam zatrudnia się jako lekarz w wielkomiejskim szpitalu. Mimo zachęt rodziców, którzy zbudowali z myślą o jego przyszłości nowy dom na wsi, decyduje się pozostać w obskurnym i ciasnym mieszkaniu. Nie zamierza też zmieniać stanu cywilnego, nie podziela konserwatywnego, katolickiego światopoglądu krewnych. Odkrywszy w sobie homoseksualne skłonności, nawiązuje romans z jednym ze swych pacjentów, drobnym złodziejaszkiem "Bystrym". Obydwaj starannie ukrywają łączący ich związek. Przychodzi jednak chwila, kiedy wszystko wychodzi na jaw.
Robert Wojnar, niegdyś ceniony pisarz, przechodzi twórczy i życiowy kryzys. Przed laty ożenił się (dziś podejrzewa, że dla pieniędzy) z córką znanego polityka. Niedługo po ślubie w zachowaniu żony ujawniły się pierwsze objawy histerii, które z czasem narastały, stając się dla Roberta prawdziwą udręką. W efekcie Wojnar od lat nie może niczego napisać, narażając się na coraz bardziej kąśliwe uwagi zniecierpliwionego teścia (chciał mieć artystę w rodzinie, a tu taki zawód). Na domiar złego Robertowi zaczynają dokuczać dziwne bóle. Diagnoza lekarska jest bezlitosna - zaawansowany nowotwór. Wojnar, świadomy że zostało mu niewiele czasu, postanawia zrobić w swoim życiu to, co tak długo odkładał. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 2008
    Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Złoty Klakier (nagroda Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu)
  • 2009
    Nowy Jork (The New York Polish Film Festival)-Nagroda Publiczności
  • 2008
    Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego
    Nominacja
2024.03.01 03:39:43
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.