Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIERŚCIEŃ KSIĘŻNEJ ANNY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1970
 • Premiera:
  1971. 04. 02
 • Gatunek:
  Film przygodowy, Film kostiumowy, Film dla dzieci (młodzieży)
 • Barwny, 2822 m, 99 min

  Lokacje: Lidzbark Warmiński (zamek), Czersk (zamek).

Utrzymany w formie baśni kostiumowy film przygodowy dla młodych widzów. W małej miejscowości leżącej u stóp zamku krzyżackiego trzej chłopcy, młodzi majsterkowicze: Franek, Andrzej i Jacek, przerabiają stary samochód na wehikuł czasu i nadają mu nazwę "Pyrkawka super". Rozczytują się także w "Krzyżakach" i obserwują prowadzone w okolicy zamku prace archeologiczne.
Kiedy skonstruowanym przez siebie pojazdem wybierają się na wycieczkę do ruin, wpadają do lochów. Z terenu u podnóża zamku krzyżackiego objętego badaniami archeologicznymi przenoszą się niespodziewanie do roku 1406, na ten sam zamek, w którym mieszkają prawdziwi Krzyżacy. Szczęśliwie udaje im się uciec na dwór księcia Janusza Mazowieckiego, któremu później pomagają w walce z zakonem.

Zderzenie mentalności, a nawet języka ludzi z XV i XX wieku rodzi wiele komicznych sytuacji. Chłopcy wykorzystują "przywiezione" ze sobą zdobycze techniki XX wieku - telefon, sprzęt do gry w ping ponga oraz samochód - w zależności od potrzeby do przestraszenia bądź rozbawienia ludzi średniowiecza. Akcja filmu toczy się wartko, jest pełna nieoczekiwanych zwrotów i napięć. Atutem jest także spontaniczność odtwórców głównych ról dziecięcych. "Pierścień..." wyreżyserowała Maria Kaniewska, twórczyni znanych filmów dla młodych widzów, jak: "Panienka z okienka", "Zaczarowane podwórko", "Szatan z siódmej klasy", "Awantura o Basię". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1971
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego
  Srebrne; 2 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (25-28.02)
 • 1971
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek"
  I nagroda; 2 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (25-28.02)
2022.05.21 07:04:36
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski