Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Orły 2023: przegląd filmów kandydujących do nagród

4 stycznia 2023

Jubileuszowa 25. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły rozpocznie się już 9 stycznia w warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Od tego dnia, przez ponad 3 tygodnie, widzowie oraz członkinie i członkowie Polskiej Akademii Filmowej będą oglądać filmy kandydujące w tegorocznej edycji Orłów. Po wieczornych pokazach organizatorzy zapraszają widzów na 29 spotkań z ich twórcami. Przegląd potrwa do 3 lutego. Tegoroczne 25. Orły oraz pokazy w kinie Iluzjon promuje nowy plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego, członka Polskiej Akademii Filmowej.

W programie przeglądu znajdują się filmy, które spełniły warunki regulaminu Orłów i kandydują w tegorocznej edycji. To m. in.: "Silent Twins" w reżyserii laureatki Orłów 2016 w kategorii Odkrycie Roku Agnieszki Smoczyńskiej, który miał światową premierę w konkursowej sekcji Un Certain Regard MFF Cannes, jak również uhonorowany nagrodą Orizzonti MFF w Wenecji debiut nominowanego do Paszportów Polityki Damiana Kocura, "Chleb i sól" oraz wyróżniona Grand Prix na MFF w Tiranie "Iluzja" Marty Minorowicz i "Słoń" Kamila Krawczyckiego z nominowanym do Nagrody Zbyszka Cybulskiego Janem Hrynkiewiczem w roli głównej. W 25.edycji Orłów bierze także udział ubiegający się właśnie o nominację do Oscara "IO" Jerzego Skolimowskiego, Laureata Orłów 2022 za Osiągnięcia Życia.

Ponadto w ramach przeglądu będzie można zobaczyć głośne i nagradzane polskie filmy dokumentalne, które w 2022 roku miały dystrybucję kinową, m. in.: "Lombard" w reżyserii Łukasza Kowalskiego (Grand Prix Docs Against Gravity Film Festival 2022), "Silent Love" Marka Kozakiewicza (Wielki Jantar Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"), "Anioły z Sindżaru" w reżyserii Hanny Polak (Najlepszy Polski Film Festiwalu Ińskie Lato FIlmowe 2022), "Simona" Natalii Korynckiej-Gruz (Nagroda Publiczności Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym), "Pisklaki" Lidii Dudy (Marco Zucchi Award MFF w Locarno) oraz wiele innych.

Program 25. Festiwalu Orłów to najlepszy przykład, jak wiele dzieje się i jak wiele zmieniło się w polskiej kinematografii w ciągu ćwierćwiecza nagród Polskiej Akademii Filmowej. Głośne polskie filmy, które zwyciężają na największych międzynarodowych festiwalach, mocna reprezentacja świetnych kinowych dokumentów. Filmy oglądane i doceniane zarówno krytyków, jak i widzów, produkcje polskie i koprodukcje międzynarodowe, filmy uznanych polskich twórców i głośne debiuty. Chce się oglądać i czekać na następne 25 lat polskiego kina - mówi Izabela Wójcik, dyrektor Polskich Nagród Filmowych.

Między 9 stycznia a 3 lutego gośćmi Orłów w kinie Iluzjon po wieczornych seansach będą m. in.: Aleksandra Terpińska ("Inni ludzie"), Tomasz Schuchardt, Maciej Musiałowski ("Chrzciny"), Anna Jadowska, Dorota Pomykała ("Kobieta na dachu"), Agnieszka Smoczyńska, Kuba Kijowski ("Silent Twins"), Łukasz Ronduda, Anna Zakrzewska ("Lot"), Grzegorz Mołda ("Matecznik"), Jacek Bławut ("Orzeł. Ostatni patrol"), Anna Kazejak ("Fucking Bornholm"), Jowita Budnik, Feliks Matecki ("Orlęta. Grodno '39"), Daniel Jaroszek ("Johnny"), Kamil Krawczycki, Jan Hrynkiewicz, Paweł Tomaszewski ("Słoń"), Jacek Lusiński, Szymon Augustyniak i Wojtek Dolatowski ("Śubuk") oraz Xawery Żuławski, Marian Prokop i Marta Stalmierska ("Apokawixa").

Szczególny będzie 9 stycznia, dzień otwarcia Festiwalu Orły 2023. Od początku rosyjskiej agresji Polska Akademia Filmowa wspiera ukraińskich filmowców i ich rodziny. Festiwal Orły 2023 również będzie odbywał się w cieniu tej wojny. Pierwszy dzień Festiwalu będzie dniem ukraińskim. Festiwal Orły 2023 rozpoczniemy filmem dokumentalnym Szymona Gonery "Superheroes", w którym ukazane są losy ofiar rosyjskiej napaści oraz tych, którzy niosą im pomoc. Następnie zapraszamy na pokaz specjalny dokumentu "Jeden dzień w Ukrainie" w reżyserii Wołodymyra Tichego - wielokamerowej opowieści o jednym z pierwszych dni wojny - dzieła twórców, którym Polska Akademia Filmowa przesyłała sprzęt filmowy i wyposażenie ochronne. Zaś filmem otwarcia Festiwalu będzie "Pamfir" Dmytro Sukholytkyy'ego-Sobchuka, polsko-ukraińska koprodukcja nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku. Na zakończenie Festiwalu pokażemy film dokumentalny Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego "Syndrom Hamleta" opowiadający o Ukraińcach, którzy pracując nad spektaklem Szekspira dotykają bolesnych traum wojny. Pokazy zakończy wieczorne spotkanie twórców filmów z widzami Iluzjonu i Akademią - powiedział Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Tytuły filmów i nazwiska twórców nominowanych do Orłów 2023 zostaną ogłoszone 8 lutego, po zakończeniu festiwalu. Nazwisko laureata Orła 2023 Za Osiągnięcia Życia poznamy 1 marca.

Szczegółowy program przeglądu na stronie Orłów.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.