CZŁOWIEK Z ŻELAZA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1981
- Premiera:1981. 07. 27
- Gatunek:Film polityczny
- Barwny, 4269 m, 147 min
Lokacje: Gdańsk (Dworzec Główny, przystanek SKM Gdańsk Stocznia, kościół Świętego Mikołaja przy ul. Świętojańskiej 72), Gdynia (cmentarze przy ulicach Płk Dąbka oraz Witomińskiej).
W czołówce filmu zamieszczono tekst: "Wszystkie postacie w tym filmie są dziełem wyobraźni autorów mimo, że przedstawiono je na tle rzeczywistych wydarzeń, jakie niedawno zaszły w Polsce, a w dialogach użyto pewnej ilości autentycznych wypowiedzi i dokumentów. Nie należy tych postaci łączyć z żadnymi prawdziwymi osobami, które odegrały istotną rolę w historycznym przełomie roku 1980."
W czasie wydarzeń sierpniowych w 1980 roku autor scenariusza Aleksander Ścibor-Rylski przebywał za granicą. W ciągu sześciu dni na podstawie dokumentów, relacji świadków, zapisów magnetofonowych napisał scenariusz "Człowieka z żelaza". Wyjaśniając tytuł filmu powiedział: "Birkut przyjechał ze wsi na budowę Nowej Huty twardy i takim pozostał. Narasta w nim świadomość, ale jako charakter pozostaje monolitem od początku do końca. Jego syn najpierw prezentuje się jako młody człowiek, dość nieufny i zamknięty w sobie. Jest dopiero takim kawałkiem żelaza, który trzeba wykuć. I wykuwa go życie - śmierć ojca, rok 1976, działalność w wolnych związkach zawodowych i wreszcie sam strajk."
Fabuła filmu jest kontynuacją losów rodziny Birkutów. Syn Mateusza Birkuta, Maciek Tomczyk, jest robotnikiem w stoczni gdańskiej. Jest także aktywnym działaczem komitetu strajkowego. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka. Winkel przyjeżdża do Trójmiasta, składa wizytę Badeckiemu, przedstawicielowi lokalnych władz. Badecki stara się uświadomić, jak ważna jest dla władzy sprawa tego reportażu. Winkel próbuje się przedostać na teren strajkującej stoczni. Bezskutecznie. W tłumie zgromadzonym przed bramą zakładu spotyka dawnego znajomego Dzidka, któremu kiedyś załatwił pracę w telewizji gdańskiej. Dzidek opowiada mu o Tomczyku, który jest jego kolegą ze studiów. Aby uzyskać przepustkę na teren stoczni, Winkel odwiedza rodzinę działaczki związkowej Wiesławy Hulewicz. Dowiaduje się o małżeństwie Agnieszki, która w roku 1976 robiła film o Birkucie, z Maćkiem Tomczykiem. Teraz Agnieszka osadzona jest w areszcie za popieranie strajku. Dzięki znajomościom w milicji Winkel uzyskuje widzenie z nią. Dziewczyna opowiada dziennikarzowi - zna go z resztą z czasów pracy w telewizji - historię swej znajomości i małżeństwa z Birkutem. Ta rozmowa ostatecznie przekonuje go o słuszności żądań strajkujących. Postanawia, że reportaż, który miał zrobić, nigdy nie powstanie. Komisja Rządowa i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisują porozumienie.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Script (Sekretariat planu)
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Muzyka
- Dyrygent
- Opracowanie muzycznenie występuje w napisach
- Konsultacja muzyczna
- Realizacja nagrań
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Fotosy
- Materiały archiwalnePolska Kronika FilmowaARDZDF
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planu
- Produkcja
- Obsada aktorska2 role: Maciek Tomczyk, syn Birkuta; Mateusz BirkutAgnieszkaWinkelmatka HulewiczAnna Hulewicz; takie imię pada w filmie, choć w napisach podano inne imię bohaterki: WiesławaDzidekBadeckizastępca szefa Radiokomitetukapitan WirskiGrzendaAntoniak, działacz opozycjiKryska, przyjaciel Maćka w 1970Hanka Tomczyk, żona Birkutaredaktor tvpersonalnySB-ek na cmentarzu na pogrzebie Birkutastudentkierowca prezesa Radiokomitetupracownik radiakadrowastoczniowieckierowca, pracownik SBstoczniowiecmłody stoczniowiecdziennikarz proszący Winkla o podpisanie oświadczeniaaktorka recytująca wiersz Miłoszakasjerkakobieta przygotowywana do programu radiowegoprzedszkolanka z Elbląga przygotowywana do programu radiowegopracownik telewizjirecepcjonista w hoteluprzewodniczący Rady Zakładowej w stoczniksiądz odprawiający mszę w stocznisekretarka w tvdziennikarzstoczniowieckobieta przygotowywana do programu radiowegodoradca prezesa RadiokomitetuSB-ek przeszukujący mieszkanie pani Hulewiczfunkcjonariusz więziennyMundeklekarka w szpitalu psychiatrycznym; nie występuje w napisachwystępuje w roli samego siebiewystępuje w roli samej siebieStanisław J. Borowczakwystępuje w roli samego siebieZbigniew Liswystępuje w roli samego siebieTeodor Kudławystępuje w roli samego siebiewystępuje w roli samego siebie; nie występuje w napisach
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1981Cannes (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Złota Palma
- 1981Cannes (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda Jury Ekumenicznego
- 1981Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Gdańsku
- 1981Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Srebrne Grono
nagroda specjalna przyznana przez społeczeństwo Łagowa oraz dyrekcję LLF - 1982Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
nominacja w kategorii: film obcojęzyczny
Patrz także:schowaj
- 1976Film fabularny / Andrzej Wajda