Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROZBIJEMY ZABAWĘ...

1957
Roman Polański

Gdy zbliżał się ku końcowi trzeci rok studiowania Romana Polańskiego w łódzkiej Szkole Filmowej, Andrzej Munk zapytał go o pomysł na obowiązkową do zrealizowania etiudę dokumentalną. "Wreszcie wymyśliłem - wspomina reżyser - że zorganizuję w Szkole zabawę, która będzie tematem mojej etiudy. (…) film miał być dowcipem na wielką skalę, siłą rzeczy musiał więc wywołać sensację, nawet w Szkole, gdzie kawały stanowiły część znanej Munkowi tradycji" [R. Polański, Roman, przeł. K. i P. Szymanowscy, Warszawa 1989, s. 112-113]. Ową sensację zapowiada już tytuł krótkiego dzieła: Rozbijemy zabawę. Zaczyna się jednak niewinnie. Na szkolną imprezę przybywają w fantazyjnych strojach kolejni uczestnicy, do tańca przygrywają Melomani (rok wcześniej pokazali się w Sopocie na pierwszym w Polsce festiwalu jazzowym), tempo rośnie, rośnie… I byłaby etiuda wyłącznie pamiątką ekstatycznej balangi, gdyby nie towarzystwo za płotem - patrzące spode łba, z dłońmi w kieszeniach, wyjęte wprost z etiudy Uwaga, chuligani! Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. "Wyglądało to tak - rekonstruuje Janusz Majewski, wówczas student Szkoły i uczestnik opisywanych wydarzeń - sobotni wieczór, ogród, sadzawka z fontanną, rozstawione światła, przygotowane kamery. Wszyscy wiedzieli, że powstaje reportaż filmowy ze szkolnej zabawy. Nikt jednak poza ścisłą ekipą nie domyślał się, że Polański wynajął chuliganów" [Filmówka. Powieść o łódzkiej Szkole Filmowej, red. K. Krubski, M. Miller, Z. Turowska, W. Wiśniewski, Warszawa 1998, s. 111]. Ci ostatni przeskakują w końcu ogrodzenie i nie mija wiele czasu, zanim w ruch idą pięści. Czuć, że kamera (zaopatrzona zapewne w nieduże zapasy taśmy) goni za dynamicznie rozwijającą się akcją. "Kompletnie straciliśmy kontrolę nad wydarzeniami - to już Andrzej Kostenko, również student/uczestnik. - Doszło do tego, że mieliśmy kilku ciężko pobitych. To wtedy Majewski skakał w ubraniu do fontanny" [Filmówka. Powieść o…, s. 111]. Etiudę kończą obrazy pobojowiska - na wywróconych stołach leżą pobite naczynia, tu i ówdzie widać zerwany i zniszczony lampion, a w sadzawce wolno płynie przygotowana na zabawę kukła. Z dokumentalnego punktu widzenia eksperyment Polańskiego wydaje się bardzo udany (Frederic Zamochnikoff i Stéphane Bonnotte nazywają Rozbijemy zabawę "jednym z pierwszych przykładów reality show" - F. Zamochnikoff, S. Bonnotte, Polański. Na rozdrożu światów, przeł. K. i K. Pruscy, Warszawa 2006, s. 53). Trudno (nawet po kilkudziesięciu latach) zaprzeczyć, że filmując rzeczywistość, utrwalił jej autentyczną temperaturę.

Piotr Pławuszewski
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.