Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Czesław Roszkowski

Czesław Roszkowski - galeria

 
zwiń

 • 1908. 10. 03
  Data urodzenia
  Zambrów
 • 1928
  Debiut teatralny
  Lwów
 • 1928
  Egzamin eksternistyczny
  aktorski ZASP-u
 • 1978. 04. 03
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Bródnowskim

Popularny aktor charakterystyczny. Przed wojną miał występować na scenach Krakowa, Łucka, Sosnowca, Katowic i Białegostoku (wszystkie informacje o działalności przedwojennej Roszkowskiego pochodzą od niego samego i nie znajdują potwierdzenia w dostępnych materiałach; możliwe, że występował pod nieznanym pseudonimem). W czasie wojny pracował jako robotnik w tartaku. Po wojnie, do końca życia występował w Warszawie: w sezonie 1944/45 w Teatrze miasta stołecznego Warszawy, w latach 1945-49 w Miejskich Teatrach Dramatycznych, 1949-50 w eksperymentalno-dydaktycznym Teatrze Młodych, następnie w Teatrze Ateneum (1951-53), Powszechnym (1953-61), Syrena (1961/62), Klasycznym (1962-72), Studio (1972-74) i Rozmaitości (1974-78). Sporą popularność zyskał w latach sześćdziesiątych, m. in. dzięki telewizji, gdzie występował np. w "Kabarecie Starszych Panów", w którym stworzył postać Portiera. Wtedy też zaczął występować w filmach, przede wszystkim w komediach. Często też występował w Polskim Radiu. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2022.05.17 01:23:28
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor