Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Szymon Kataszek

 

  • 1898. 07. 04
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1943. 05. 22
    Data śmierci
    Lwów

Kompozytor. Ukończył szkołę muzyczną w Warszawie. W 1916 r. wstąpił do POW, a następnie słuzyl w Legionach, z których jednak - jako małoletni - został zwolniony. W l. 1918-1920 służył ochotniczo w WP; brał udział w odsieczy Lwowa, a w 1920 r. był członkiem orkiestry Komendy Miasta Warszawy. W okresie międzywojenneym był dyrygentem orkistr rozrywkowych w różnych lokalach i teatrzykach warszawskich. W początkach lat 30-tych wraz z Z. Karasińskim prowadził orkiestrę w "Ziemiańskiej", najbardziej popularnej wówczas kawiarni warszawskiej. Był kompozytorem popularnych przebojów rewiowych. Komponował także dla filmu. Podczas okupacji przebywał w warszawskim getcie, gdzie w l. 1940-42 był szefem orkiestry Służby Porządkowej. Latem 1942 r. po rozpoczęciu wywózek z getta warszawskiego, zbiegł do Lwowa; został zamordowany podczas likwidacji tamtejszego getta. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2020.09.18 00:48:52
© 1998-2020 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski