Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Andrzej Szczypiorski

Również jako: Andrzej Gorzewski (pseud.)

Andrzej Szczypiorski - galeria

 
zwiń

 • 1928. 02. 03
  Data urodzenia
  Warszawa; przed rokiem 1999 wszystkie źródła podawały jako rok urodzenia rok 1924, sam Szczypiorski w wywiadzie dla "Twojego Stylu" (06/1999) powiedział: "Moja pierwsza żona była ode mnie starsza. W tamtych czasach to była duża różnica, nie chciałem, żeby się z tym źle czuła. Po jej śmierci wróciłem do prawdziwej daty urodzenia".
 • 1963
  Nagroda
  Nagroda ZAiKS-u za twórczość radiową
 • 1963
  Nagroda
  Nagroda Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową
 • 1964
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1972
  Nagroda
  Nagroda Polskiego PEN-Clubu
 • 1986
  Nagroda
  nagroda "Wiadomości Literackich" (Londyn)
 • 1988
  Nagroda
  austriacka nagroda państwowa w dziedzinie literatury europejskiej za całokształt twórczości
 • 1990
  Nagroda
  Nagroda Literacka im. Nelly Sachs przyznawana przez miasto Dortmund
 • 1990
  Nagroda
  Nagroda Kultury i Sztuki Katolików Niemieckich
 • 1994
  Nagroda
  austriacka Nagroda im. J.G. Herdera przyznawana przez Uniwersytet Wiedeński
 • 1995
  Nagroda
  nagroda im. Gryphiusa przyznawana przez Gildię Artystów z Esslingen
 • 1995
  Odznaczenie
  niemiecki Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą
 • 1997
  Odznaczenie
  Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1998
  Nagroda
  nagroda "Złote Pióro" przyznawana przez niemiecki koncern wydawniczy Bauer Verlag za zasługi w zliżaniu narodów niemieckiego i polskiego
 • 2000. 05. 16
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (kwatera C)

Pisarz, dziennikarz, publicysta i scenarzysta. W czasie wojny brał udział w powstaniu warszawskim w oddziałach AL. Studiował w Akademii Nauk Politycznych w Warszawie (1946-47). Debiutował opowiadaniami publikowanymi w prasie konspiracyjnej (1943). W latach 1947-49 współpracował z pismem "Film", publikując recenzje filmowe pod pseudonimem August Rewere. W roku 1956 był kierownikiem literackim Teatru im. Wyspiańskiego w Katowicach. W latach 1956-58 pełnił funkcję attache kulturalnego Ambasady Polskiej w Kopenhadze. Współpracował z wieloma pismami i Polskim Radiem, publikował m. in. w "Życiu Warszawy", "Odrze", "Polityce". Od połowy lat 70. związany z opozycją, był m.in. sygnatariuszem memoriału protestującego przeciwko planowanym zmianom w Konstytucji PRL, współpracownikiem KOR-u, publikował liczne artykuły w prasie bezdebitowej. W stanie wojennym internowany. Działacz wielu organizacji, m. in. PEN-Clubu, ZAiKS-u, ZLP w których pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji. W latach 70. był też prezesem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W 1989 roku był uczestnikiem obrad "Okrągłego Stołu" po stronie "solidarnościowej". W latach 1989-91 był senatorem RP wybranym z listy Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Po zakończeniu kariery politycznej publikował liczne artykuły i felietony, m.in. w "Polityce", "Wprost" i "Gazecie Wyborczej". Pod koniec życia (1998-2000) pełnił funkcję prezesa Światowej Federacji Związku Artystów i Kompozytorów CISAC. Do najważniejszych jego powieści należą: "Msza za miasto Arras" (1971) i "Początek" (1986).

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

 • 1969
  Cytat literacki: MARIAN - Autor

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

2020.08.03 00:38:28
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl