SKARB TRZECH ŁOTRÓW
- Film fabularny - telewizyjny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1972
- Premiera:1972. 11. 16
- Gatunek:Film sensacyjny
- Czarno-biały, 63 min
Lokacje: Kraków, Łódź.
Jan Rutkiewicz zaczynał karierę w branży filmowej jako asystent reżysera i reżyser, dziś jednak znany jest przede wszystkim jako kostiumograf i najlepszy w Polsce (wspólnie z Andrzejem Szenajchem) znawca militariów. Wyreżyserował "Pogrzeb lwa" w 1986 roku, wcześniej zrealizował m.in. "Kochajmy Syrenki" (1966), "Różaniec z granatów" (1970), "Egzekucję w zoo" (1975) i "Poza układem" (1977). Pochodzący z 1972 roku "Skarb trzech łotrów" to skromny film telewizyjny będący zarazem próbą zmierzenia się twórcy z gatunkiem kryminalnym. Zręczny scenariusz Andrzeja Szczypiorskiego umiejscawia fabułę w swojskich plenerach Krakowa, co wszakże nie oznacza, że w "Skarbie..." brakuje posmaku egzotyki i wielkiej przygody.
Punktem wyjścia sensacyjno-kryminalnej intrygi jest opowieść narratora o korsarskim statku, który u schyłku XVI wieku osiadł na mieliźnie na Morzu Karaibskim. 70 lat później Hiszpanie odkryli obozowisko korsarzy i trzy wyschnięte szkielety oraz mapę sporządzoną na skrawku żaglowego płótna z zaszyfrowaną informacją o ukrytym skarbie. Wielokrotnie podejmowane próby odnalezienia go kończyły się jednak fiaskiem. W końcu mapa na dobre zaginęła, ale legenda o "skarbie trzech łotrów" przetrwała w opowieściach starych żeglarzy.
Na początku lat siedemdziesiątych młoda plastyczka Ewa Zawadowska znajduje zwłoki swego 70-letniego stryja Antoniego, którym się opiekowała. Staruszek został uduszony nylonową pończochą. Przed kwadransem widziała go żywego, w doskonałym humorze. Zginął, gdy Ewa wyszła na krótko do sklepu. Wracając z zakupami, spotkała jeszcze na schodach eleganckiego nieznajomego mężczyznę, który mógł być zabójcą.
Milicja wszczyna intensywne śledztwo w tej sprawie. Prowadzący dochodzenie porucznik Edward Radoń ustala, że z mieszkania denata, który był kolekcjonerem staroci, zginęła jedynie mapa piracka z XVI wieku. Nie wiadomo, jaką wartość naprawdę miała, rzekomo zawierała informacje o skarbie ukrytym na wyspie Tobago. Trop niezwykły, przywołujący na pamięć przygodowe powieści Roberta Louisa Stevensona, więc czy można go traktować poważnie?
Porucznik Radoń drobiazgowo sprawdza każdy ślad, nie lekceważy niczego, co mogłoby doprowadzić do rozwikłania kryminalnej zagadki. Antoni Zawadowski nie wiódł intensywnego życia towarzyskiego, nikt go już właściwie nie odwiedzał. Dawni koledzy poumierali, nie miał też bliskich krewnych, pozostała mu tylko Ewa, która zajmowała się starzejącym się stryjem. Czasem bywał u niego przyjaciel z dzieciństwa, Zykuń, odwiedzał go również dr. Chlebowicz, który ostatnio interesował się korsarską mapą.
W toku dalszego śledztwa wychodzi na jaw, że Zawadowskim interesował się pewien Amerykanin. Do komisariatu milicji zgłasza się student, który rozmawiał z obcokrajowcem, szukającym kontaktu z Antonim. Sprawa zatacza coraz szersze, międzynarodowe kręgi. Giną kolejne osoby. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Konsultacja
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaporucznik Edward RadońEwa Zawadowska, bratanica zamordowanego Antoniego Zawadowskiegoadwokat Bart MaddockGeorge Cigoliani, morderca MaddockaMichał Zykuń, przyjaciel ZawadowskiegoIke Samish, morderca Zawadowskiegodoktor Chlebowicz, kolekcjoner mapmajorrecepcjonista w hotelu; rola dubbingowana przez Leona Niemczykasąsiadka Zawadowskiegostudent pomagający MaddockowiWł. Domańskiwywiadowca ochraniający Ewę Zawadowskącinkciarz Marek Majdaporucznik Ireneusz Kalinowskioficer dyżurnyAdam Morawski, chłopak Zawadowskiejdźwigowybibliotekarzstewardessapani z wycieczki; rola w większości została wycięta podczas montażu filmurecepcjonistka w Hotelu FrancuskimksiądzJózek, pomocnik w hotelu; nie występuje w napisachmężczyzna w poczekalni komisariatu; nie występuje w napisach
- Obsada dubbingurecepcjonista w hotelu; rola Jerzego Bińczyckiego; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
WYSPA CZTERECH ŁOTRÓW | |
Powieść | |
Autor | Andrzej Szczypiorski |
W czołówce filmu nie ma informacji o pierwowzorze literackim scenariusza. |