Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Bohdan Korzeniewski

Bohdan Korzeniewski
Fot. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

 
zwiń

 • 1905. 04. 12
  Data urodzenia
  Siedlce
 • 1953
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1954
  Odznaczenie
  Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1955
  Odznaczenie
  Złoty Krzyż Zasługi
 • 1956
  tytuł naukowy profesora zwyczajnego
 • 1958
  Odznaczenie
  Order Sztandaru Pracy II klasy
 • 1964
  Odznaczenie
  francuski Order Sztuki i Literatury
 • 1975
  Nagroda
  nagroda Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku
 • 1992. 09. 05
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany w Piasecznie

Reżyser teatralny, kierownik literacki teatru, pedagog, tłumacz, krytyk i historyk teatru. Przed wojną (od 1934) wykładowca na Wydziale Aktorskim i Reżyserii PIST w Warszawie. W czasie wojny wykładał w podziemnym PIST. W porozumieniu z Delegaturą Rządu RP na Kraj organizował ruch oporu wśród artystów. W latach 1941-44 jako członek Tajnej Rady Teatralnej wnosił m. in. do tajnego sądu Rzeczypospolitej sprawy przeciw ludziom teatru współpracującym z Niemcami. Bezpośrednio po wojnie należał do grupy rewindykującej zbiory bibliotek warszawskich na terenach niemieckich. W latach 1946-48 prorektor PWST w Warszawie (z siedzibą w Łodzi), w latach 1950-52 i 1956-75 dziekan Wydziału Reżyserskiego, w latach 1946-48 i 1949-50 dziekan Wydziału Dramaturgicznego tej uczelni. Działacz ZASP-u, wieloletni redaktor naczelny "Pamiętnika Teatralnego".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.04.30 01:12:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl