Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KWIATY DLA OFELII

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 12. 05
  • 59 min

Prapremiera sztuki zmarłego w 1992 roku znanego reżysera, tłumacza, pedagoga, profesora PWST w Warszawie. Bohaterkami są dwie aktorki: jednej się powiodło i zyskała sławę, druga nigdy nie odniosła w teatrze sukcesu, nie zaznała zawodowej satysfakcji. Spotykają się w szpitalu, przy łóżku tej, która szykuje się do zejścia ze sceny życia. Z ich rozmowy wyłania się nie tylko zarys biografii obu pań, ale także refleksja o sensie i istocie aktorstwa, o sławie, talencie i wyniszczeniu, jakie może nieść ten zawód. Starsza pani, która przez całe życie musiała być dla wszystkich miła, stojąc jedną nogą w grobie może sobie pozwolić na odrobinę niesubordynacji i nieznośnego ględzenia. Młoda, przystojna pielęgniarka, chłodna i obojętna, ze stoickim spokojem wysłuchuje opowieści o jej teatralnej młodości - wyglądała wtedy jak chłopiec, grywała paziów i posłańców, w teatrze nazywano ją Orzeszek... Siostra precyzyjnie odmierza dawkę lekarstwa uśmierzającego ból. Chora odwraca jej uwagę, przelewa krople do szklanki z herbatą. Nie może teraz zapaść w narkotyczny sen, w takiej chwili, może najważniejszej w całym jej życiu, gdy ma ją odwiedzić sławna koleżanka. Wreszcie w drzwiach staje królewsko wspaniała Tea Bianki. Bukiet, który artystka teatralnym gestem tuli do piersi, przypomina chorej rolę życia wielkiej Bianki, Ofelię. Tamta Ofelia sprzed lat także wchodziła na scenę niosąc kwiaty w objęciach jak dziecko. Dziecko jej i Hamleta, które powinno się urodzić z ich wielkiej miłości. Orzeszek odkryła wówczas, że jest to klucz do tej roli. Marzyła, by zagrać Ofelię, ale reżyser zaangażował gwiazdę. Tak to już jest w teatrze, mówi lekko, z wyższością Tea, że jedne grają, a inne zbierają "klucze" i obnoszą się z nimi jak stare klucznice. Orzeszek nie jest zaskoczona złośliwością koleżanki. Oświadcza spokojnie, zimno - poprzysięgłam sobie wtedy, że panią zabiję. Sławna aktorka jest szczerze rozbawiona żartem "poczciwiny". Jednak chora na serio zmusza ją do podjęcia gry, wejścia na nowo w rolę Ofelii, przebrania się w białą koszulę, którą przygotowała dla siebie na ostatnią godzinę. Aktorka, na której teatr się nie poznał, ma w ręku atut, który wreszcie pozwoli jej zatriumfować. Kiedy obmyślony przez nią scenariusz zaczyna się urzeczywistniać, autor dokonuje jeszcze jednej wolty, uświadamiającej widzom potęgę iluzji w teatrze. Zaskakujące zakończenie również jest niebagatelnym atutem tego wybitnie aktorskiego spektaklu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KWIATY DLA OFELII
AutorBohdan Korzeniewski

Varia
pokaż

2024.06.06 00:43:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.