Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Ludwik Solski

Ludwik Solski

 
zwiń

  • 1855. 01. 20
    Data urodzenia
    Gdów koło Wieliczki
  • 1876. 01. 15
    Debiut teatralny
    rola Alberta w "Synu diabła" P. Fevala w Teatrze Krakowskim zagrana pod pseudonimem Mancewicz
  • 1935
    Odznaczenie
    Komandoria Orderu Polonia Restituta
  • 1946
    Odznaczenie
    Order Polski Odrodzonej I klasy
  • 1946
    honorowe obywatelstwo Warszawy
  • 1950
    Nagroda
    Państwowa Nagroda Artystyczna I stopnia
  • 1951
    Odznaczenie
    Order Sztandaru Pracy I klasy
  • 1951
    honorowe obywatelstwo Krakowa
  • 1954
    Odznaczenie
    Order Budowniczego Polski Ludowej
  • 1954
    doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • 1954. 12. 19
    Data śmierci
    Kraków; pochowany w grobach zasłużonych na Skałce

Właściwie: Ludwik Sosnowski. Aktor, reżyser, dyrektor teatru. Uczył się w gimnazjum w Tarnowie, ale nigdy go nie ukończył. Próbował handlu, praktykował w krakowskim sądzie, a nawet w zakładzie ślusarskim. W 1875 zaczął statystować w teatrach krakowskich. W następnych latach występował w wielu trupach teatralnych, m. in. w zespole Anastazego Trapszy. W 1883 powrócił do Teatru Krakowskiego, od tego czasu używał pseudonimu przejętego od nazwiska pierwszej żony, Michaliny Solskiej. Powodem przyjęcia tego nazwiska było ukrywanie się przed żandarmerią, poszukującą go za uchylanie się od służby w wojsku austriackim. W Krakowie pozostał do roku 1900. W tym czasie m. in. występował u boku Heleny Modrzejewskiej. Od 1894 zajmował się także reżyserią. W latach 1900-05 występował we Lwowie. W 1905 został dyrektorem Teatru Miejskiego (od r. 1909 Teatru im. Słowackiego) w Krakowie (o stanowisko to rywalizował m. in. ze Stanisławem Wyspiańskim). Funkcję tę pełnił do 1913, odnosząc w tym czasie ogromne sukcesy, zarówno jako aktor, reżyser i dyrektor. Zagrał wtedy swe najwybitniejsze role, m. in. Starego Wiarusa w "Warszawiance" Wyspiańskiego, Judasza w "Judaszu z Kariothu" K. H. Rostworowskiego i rolę tytułową w "Wielkim Fryderyku" Nowaczyńskiego. W 1913 rozpoczął współpracę z Warszawskimi Teatrami Rządowymi, ale w następnym roku, wobec groźby wybuchu wojny, przerwał występy i wyjechał do Zakopanego. W 1916 występował gościnnie w Krakowie, a w 1917 (na 8 miesięcy) objął dyrekcję warszawskiego Teatru Polskiego. W latach 1922-24 dyrektorował (wspólnie z Juliuszem Osterwą) Teatrowi Rozmaitości. Od 1924 do wybuchu wojny wchodził w skład zespołu Teatru Narodowego, okresowo pełnił też funkcję dyrektora teatru. W 1929 wystawił "Niespodziankę" Rostworowskiego. Kreowaną przez niego postać Ojca krytyka uznała za jedno z największych arcydzieł polskiej sztuki aktorskiej. W 1934 otrzymał godność honorowego dyrektora krakowskiego Teatru im. Słowackiego. W czasie drugiej wojny światowej przebywał w Warszawie. We wrześniu 1939 uderzenie bomby zniszczyło kamienicę (Al. Jerozolimskie 31), w której Solski mieszkał. Pożar strawił cały dobytek artysty. Po powstaniu warszawskim Solski trafił do obozu pruszkowskiego, a następnie do Krakowa. W 1945 powrócił na scenę Teatru im. Słowackiego. W tym samym roku teatr w Tarnowie przyjął jego imię. Ostatni raz wystąpił na scenie 5 czerwca 1954 w Warszawie (miał wtedy 99 lat). Trzy dni po śmierci aktora jego imię przyjęła krakowska PWST.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

    Obsada aktorska
    schowaj

  • 1939
    Film fabularny
    Obsada aktorska (13 ról: król Fryderyk II w "Wielkim Fryderyku", chłop Szywała w "Niespodziance", Juda w "Judaszu z Kariothu", Jowialski w "Panu Jowialskim", Harpagon w "Skąpcu", lichwiarz Łatka w "Dożywociu", ślepiec Horsztyński w "Horsztyńskim", Chudogęba w "Wieczorze Trzech Króli", sędzia Dogberry w "Wiele hałasu o nic", Mickiewicz w "Legionie", profesor Słupiński w "U mety", Gospodarz w "Weselu", Stary Wiarus w "Warszawiance")
  • 1930
    Film fabularny
    Obsada aktorska (stary Lachowicz)
  • 1930
    Film fabularny
    Obsada aktorska (doktor Stanley)
  • 1927
    Film fabularny
    Obsada aktorska (potentat bawełniany Hermann Bucholc)

Nagrody indywidualne
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.06.19 06:12:53
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.