Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Maria Krüger

 
zwiń

 • 1904. 09. 06
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1978
  Nagroda
  Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży
 • 1999. 08. 13
  Data śmierci
  Warszawa

Literatka. Absolwentka Akademii Nauk Politycznych (1929), studiowała też polonistykę i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów pracowała w wydawnictwie "Trzaska, Evert, Michalski" oraz w "Naszej Księgarni". Debiutowała w 1930 na łamach "Płomyczka" opowiadaniami dla dzieci. Równocześnie była współpracownikiem "Wieczoru Warszawy". Opowiadania i felietony publikowała m. in. w "Prosto z mostu". Podczas II wojny światowej prowadziła stołówkę dla pracowników Komunalnej Kasy Oszczędności m.st. Warszawy. Brała udział w pracy konspiracyjnej współdziałając z grupą działaczy demokratycznych Epoka. Po wojnie pracowała w Ministerstwie Kultury i Sztuki, a następnie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 1946-48 pracowała w Konsulacie Polskim w Bernie. Po powrocie do kraju przez rok pracowała w Rabce, prowadziła teatr lalkowy. W latach 1950-52 prowadziła redakcję audycji dla kobiet w Polskim Radiu, w latach 1955-56 pracowała w TVP, gdzie m. in. stworzyła widowisko telewizyjne "Miś z okienka". W latach 60. i 70. kontynuowała twórczość literacką zamieszczając utwory dla dzieci w czasopismach. Była autorką wielu poczytnych książek dla młodzieży m. in. "Karolci" (1959) i "Godziny pąsowej róży" (1960). Członek ZLP (1958-81) oraz Polskiego PEN Clubu (od 1967).

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

2020.08.14 00:26:18
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor