Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MUCHY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2000
  • Premiera:
    2000. 11. 19
  • Barwny, 52 min

"Wyjechałem w Beskidy, bo są one piękne, a kilkanaście lat doświadczeń utwierdza mnie w przekonaniu, że był to genialny pomysł" - powiedział w jednym z niedawnych wywiadów Andrzej Stasiuk, od piętnastu lat mieszkaniec wsi Czarne, położonej niedaleko Dukli na Podkarpaciu. Życie na prowincji zna więc od podszewki, opisywał je wielokrotnie w swojej prozie, felietonach. Poznał na własnej skórze jego lepsze i gorsze strony, bolączki, wstydliwe zakamarki.
Napisane specjalnie dla Teatru TV "Muchy" to nieduża, lecz bogata w składniki kolejna literacka pigułka tej wiedzy. Sztuka, w której groteska i czarny humor niedostrzegalnie przeplatają się z surowym realizmem, co zręcznie podkreśla inscenizacja Łukasza Wylężałka. Osią fabuły jest przyjazd na wieś zamożnego, miejskiego małżeństwa, które pragnie kupić działkę. Gdy wiadomość ta dociera do przesiadujących w knajpie chłopów, jeden z nich rozpoczyna poszukiwania przybyszów. W tym samym czasie goście, jak na ironię, bezskutecznie usiłują się dowiedzieć, kto z tutejszych sprzedałby im grunt.
Zabiegi obu stron dają Stasiukowi znakomity pretekst do ukazania obrazu współczesnej polskiej wsi i stanu świadomości jej mieszkańców. W ujęciu autora "Murów Hebronu" niewiele jest tu do pozazdroszczenia. Powszechne bezrobocie, bieda i brak perspektyw, bolesne rozdarcie pomiędzy siermiężną teraźniejszością a wspomnieniami pegeerowskiej przeszłości, która teraz kojarzy się niemal z rajem. Czasy obecne zaś są dla chłopów wrogie, obce i niezrozumiałe. Nawet tytułowe muchy wydają się jakieś nienormalnie wielkie, przypominające małe ptaki. O współczesnej kondycji mieszkańców wsi wiele mówią już pierwsze sceny w knajpie, w której biesiadnicy, zamiast tradycyjnej wódki lub piwa, sączą znacznie tańszą...wodę mineralną. Z przygnębiającym obrazem chłopskiego bytowania jaskrawo kontrastuje styl życia i mentalność przybyszów z miasta. Modne ubrania, chęć dobrego ulokowania pieniędzy, pretensjonalne marzenia o domu z dala od cywilizacji, bliższym kontakcie z naturą itp. - oto sprawy, wokół których koncentrują się myśli dzisiejszego dorobkiewicza. Stasiuk konsekwentnie obnaża ich naiwność i tanią mitologię. Więcej, pokazuje, że za ich fasadą kryją się głupota, prymitywizm i brutalność. Cech tych próżno szukać u zubożałych, zmaltretowanych przez walec historii chłopów. Ci, mimo biedy i poniżenia (a może właśnie dlatego?), wciąż noszą w sobie poczucie własnej godności. Miastowi z "Much" tego nie dostrzegli i wyjechali. Stasiuk dostrzegł i zbudował na wsi dom. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MUCHY
AutorAndrzej Stasiuk
2024.06.06 00:39:40
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.