Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOTKNIĘCIA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2001
  • Premiera:
    2001. 05. 14
  • Barwny, 78 min

Proza Wiesława Myśliwskiego od dawna stanowi ważne źródło inspiracji dla twórczości Izabelli Cywińskiej. "Dotknięcia" to trzeci telewizyjny spektakl reżyserki, zrealizowany na podstawie tekstu autora "Pałacu". Wcześniej było "Drzewo" (1998) i "W poszukiwaniu zgubionego buta" (1997). Za kanwę scenariusza tego drugiego przedstawienia posłużył jeden z rozdziałów monumentalnej powieści "Widnokrąg", wyróżnionej Nagrodą "Nike" w 1997 roku. "Dotknięcia" są kolejną próbą artystki zmierzenia się z tym wielowątkowym, bogatym w znaczenia utworem. Zamiarem reżyserki nie było wszakże przeniesienie całego "Widnokręgu" na scenę. Zadanie takie wydaje się w ogóle przerastać możliwości teatru. Cywińska wybrała więc motyw inicjacji młodego człowieka w dorosłość. Owa inicjacja przebiega dwubiegunowo: dotyczy miłości i polityki. Głównym bohaterem sztuki jest Piotr, uczeń szkoły średniej w małym, prowincjonalnym miasteczku. Czasy są niespokojne - przełom roku 1948 i 1949. W szkole panoszy się ZMP. Dostanie się na studia zależy nie tyle od dobrze zdanego egzaminu, co od "słusznego" pochodzenia. Piotr jest chłopcem nieśmiałym i naiwnym. Na szkolnym balu bezskutecznie próbuje poprosić do tańca dziewczynę, która mu się podoba. Skuszony przez kolegów, schodzi do piwnicy, gdzie trwa nielegalne "konsumowanie" bimbru. Podpici kumple, widząc prymusa, nie przepuszczają takiej okazji. Siłą upijają Piotra. Po skończonym balu pada hasło: "Chodźmy na k..wy!" Chłopak przeżywa wstrząs, kiedy dowiaduje się tego, o czym wszyscy wokół niego wiedzą od dawna, mianowicie, że najstarszym zawodem świata trudnią się w okolicy panny Ponckie, które przez lata były dlań jak starsze siostry. Zbliża się siedemdziesięciolecie urodzin Stalina. Piotr, jeśli chce dostać się na studia, powinien wziąć udział w okolicznościowych uroczystościach. Jako ZMP-owski aktywista jedzie do wyznaczonego zakładu pracy na rocznicową akademię. Rzeczywistość, którą zastaje na miejscu rażąco odbiega od wyidealizowanego obrazu, lansowanego przez oficjalną propagandę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WIDNOKRĄG
Powieść
AutorWiesław Myśliwski
W napisach spektaklu brak informacji o pierwowzorze literackim scenariusza.

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 01:20:58
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency