Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOSKA!

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2011
  • Premiera:
    2011. 10. 24
  • Barwny, 110 min

    Bezpośrednia transmisja spektaklu prezentowanego w ramach poniedziałkowego Teatru Telewizji w TVP 1.

Pierwszy spektakl w ramach reaktywowanego "Teatru TV na żywo". Przedstawienie to wystawiane w stołecznym Teatrze Polonia Krystyny Jandy od z górą czterech lat bije rekordy frekwencyjne. Zyskało też wiele pochlebnych recenzji, pomimo, że jest pogodną, śmiało balansującą na granicy kiczu komedią, zwieńczoną jedynie dyskretnym morałem, który mógłby brzmieć następująco: "Zawsze warto walczyć o swoje marzenia, nawet jeśli u innych budziłoby to tylko śmiech". Prapremiera spektaklu odbyła się na scenie londyńskiego West Endu, sztuka została wystawiony ponad 200 razy.
Autorem "Boskiej" jest Peter Quilter, jeden z najbardziej znanych dramaturgów współczesnych. Jego sztuki przetłumaczono na wiele języków i wystawiono już w ponad dwudziestu krajach. Co znamienne, karierę rozpoczynał w...telewizji BBC jako prezenter programu dla dzieci. Światową sławę przyniósł mu dramat "Na końcu tęczy" o kilku ostatnich miesiącach życia Judy Garland. Swą pozycję Quilter ugruntował "Boską" - pełną humoru sztuką o Florence Foster Jenkins (1868 - 1944), okrzykniętej swego czasu "najgorszą śpiewaczką na kuli ziemskiej". Pomimo, że pani Jenkins nie miała za grosz talentu i niemiłosiernie fałszowała, cieszyła się ogromną popularnością i podczas swych licznych tournee zapełniała największe sale koncertowe, ze słynną Carnegie Hall na czele. Choć los poskąpił jej zdolności wokalnych, obdarzył zarazem pokaźnym majątkiem, dzięki któremu mogła, nie zważając na opinie i uśmieszki postronnych, realizować swoje wielkie marzenie. Płyty z jej interpretacjami operowych szlagierów znajdują nabywców do dziś.
W spektaklu Domalika w roli Florence Jenkins wystąpiła oczywiście Krystyna Janda, dając po raz kolejny próbkę swego nietuzinkowego talentu. Jej rola, skonstruowana wyraźnie wg farsowej konwencji (zwłaszcza brawurowe sceny fałszowania podczas koncertów), potrafi bawić do łez, choć nie zabrakło w niej także akcentów nieco poważniejszych, skłaniających do refleksji. Egzaltacja granej przez aktorkę divy - w przygotowaniach do recitali, w studiu nagrań, czy w życiu codziennym - wydaje się tak niewiarygodna i pozbawiona hamulców złego smaku, że w końcu zaczyna fascynować i bawić. Jandzie znakomicie partnerują znani aktorzy: Maciej Stuhr jako "cyniczny akompaniator" Cosme McMoon (to z jego punktu widzenia oglądamy życie głównej bohaterki) oraz Wiktor Zborowski jako Saint Clair, niespełniony aktor i życiowy partner Florence.W rolach drugoplanowych wyraziste kreacje stworzyli: Anna Iberszer (pokojówka Maria, nie szczędząca swej chlebodawczyni kąśliwych uwag i w dodatku po hiszpańsku), Krystyna Tkacz (infantylna przyjaciółka Dorothy, nierozstająca się ze swym ukochanym pudelkiem) oraz Ewa Telega (delegatka Koła Miłośników Muzyki, która najchętniej przegoniłaby panią Jenkins na zawsze ze sceny).
Podczas transmisji kamera pokazała nie tylko sam spektakl, lecz także przygotowania aktorów w garderobie, mające unaocznić, jak wyzbywają się oni swego prywatnego "ja" i wchodzą w graną przez siebie rolę. Analogicznie jak w prawdziwym teatrze przedstawienie zostało pokazane w dwóch częściach, rozdzielonych antraktem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BOSKA!
AutorPeter Quilter
PrzekładElżbieta Woźniak

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 2012
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Wyróżnienie aktorskie
    za rolę Cosme McMoon
2024.06.06 01:09:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.